Macron: “Porozumienie z Iranem powinno być renegocjowane bez względu na Trumpa”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Francji, Emmanuel Macron apeluje ws. Iranu. Twierdzi, że porozumienie nuklearne z Iranem z 2015 roku powinno być renegocjowane bez względu na to, jaką decyzję podejmie 12 maja prezydent USA Donald Trump. 

Tydzień temu francuski przywódca przekonywał prezydenta USA, aby Stany Zjednoczone pozostawały nadal stroną porozumienia. Chcę podkreślić, że niezależnie od tego, jaka to będzie decyzja, będziemy musieli przygotować szersze negocjacje i szersze porozumienie, ponieważ myślę, że nikt nie chce wojny w tym regionie i nikt nie chce eskalacji napięcia – podkreślił prezydent.

Macron powiedział mediom, że forsował ideę rozszerzenia porozumienia z Iranem. Według niego Trump odebrał to w sposób pozytywny. Jednak taką możliwość odrzucił w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Teraz krok należy do Trumpa, który do 12 maja ma podjąć decyzję ws. wycofania USA w porozumienia. Prezydent jest jednak przeciwnikiem obecnego porozumienia nuklearnego. Jeszcze w październiku 2017 roku Trump groził, że jest gotów zerwać porozumienie nuklearne z Teheranem w bardzo krótkim czasie.

Przypominamy, że porozumienie nuklearne z Iranem to międzynarodowe porozumienie dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej. Zostało one zawarte 14 lipca 2015. Co ważne, zostało zawarte pomiędzy sześcioma państwami – a stroną dodatkową jest Unia Europejska.

RadioMaryja

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY