Jersey City – Usuną Pomnik Katyński

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ dorzeczy.pl

Władze Jersey City w stanie New Jersey zamierzają usunąć znajdujący się tam Pomnik Katyński. Powodem jest nowe zagospodarowanie terenu nad rzeką Hudson.

Pogłoski o planowanym usunięciu monumentu potwierdził burmistrz miasta Steven Fulop. – Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w DPW (Departament Prac Publicznych), aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park – napisał na Twitterze.

Kraków: Zdewastowano pomnik “Łupaszki”

Informacja ta wywołała poruszenie amerykańskiej Polonii. Nie została ona bowiem poinformowana o planach burmistrza, a liczne zapytania w tej sprawie pozostawały bez odpowiedzi.

Do sprawy odniósł się ambasador RP w USA Piotr Wilczek. – Zachęcam wszystkie zaangażowane strony do podjęcia produktywnego dialogu, aby znaleźć rozwiązanie, które nie uwzględnia przeniesienia pomnika na stałe – napisał na Twitterze dyplomata.

Plany władz Jersey City skomentował też na Facebooku historyk IPN prof. Sławomir Cenckiewicz. – Jestem wstrząśnięty decyzją władz miasta Jersey City dotyczącą usunięcia Pomnika Katyńskiego mistrza Pityńskiego! To jeden z najważniejszych symboli polskości w Ameryce! Jeszcze bardziej przeraża mnie bierność naszych władz centralnych, nie mówiąc już o tych wszystkich “mocnych w gębie” obrońcach dobrego imienia Polski i specach od MaBeNy, którzy wyjechali na 9-dniową majówkę i nie reagują – stwierdził.

Pomnik Katyński w Jersey City został odsłonięty w 1991 r. Jego autorem jest Andrzej Pityński.

 

Zobacz również.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY