Bp Janiak: Zależy nam, aby łączyć ludzi. XXVI Pielgrzymka Robotników i Pracodawców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ pap.pl

– Zależy nam, aby ludzi łączyć, nazywać rzeczy po imieniu i żyć w prawdzie historycznej – powiedział biskup kaliski Edward Janiak do uczestników dorocznej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców.

Dziś Kościół obchodzi święto św. Józefa Rzemieślnika. W Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu po raz 26. odbyła się Pielgrzymka Robotników i Pracodawców. Uczestniczyły w niej 22 poczty sztandarowe z całej Polski.

Polscy biskupi znów potępiają nacjonalizm

Bp Janiak stwierdził, że przesłanie i etos Solidarności się nie starzeją. Przypomniał także represje jakim uległ w czasie stanu wojennego.  – Widzimy, że ta prawdziwa dekomunizacja trwa do dzisiaj, ale najważniejsze jest to, że ludzie nie giną i nie ma przelewu krwi. Cieszymy się, że żyjemy w kraju wolnym i decydujemy o sobie – powiedział hierarcha.

Widzimy, że ta prawdziwa dekomunizacja trwa do dzisiaj, ale najważniejsze jest to, że ludzie nie giną i nie ma przelewu krwi. Cieszymy się, że żyjemy w kraju wolnym i decydujemy o sobie – bp Edward Janiak

Kazanie podczas pielgrzymki wygłosił ks. Sławomir Kęska. Odnosząc się do postaci św. Józefa przypomniał wartość ludzkiej pracy. – Praca wyzwala człowieka najpełniej i go uzdalnia, jego energię, inicjatywę i wszelkie zamierzenia. Jest szkołą wielu cnót osobistych i społecznych, jak wytrzymałość, cierpliwość, męstwo i solidarność – zaznaczył kapłan.

List do pielgrzymów skierował prezydent Andrzej Duda. – Dzisiejsza kolejna już wspólna pielgrzymka ludzi pracy i pracodawców jest właśnie świadectwem tak potrzebnej jakości w relacjach między pracodawcami i pracownikami. To niezwykle cenna inicjatywa, która pokazuje, że zamiast tego, co dzieli, można i trzeba szukać tego, co łączy, że konflikt należy zastąpić bliskością. Aby tak się stało, potrzebne są jednak wspólne wartości, wspólna wizja i wspólny cel – napisał Duda. Przesłanie zostało odczytane przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzeja Derę.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY