Słowacja się zbroi: siły zbrojne zamówiły 25 samobieżnych haubic

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Słowacji zamówiono dla sił zbrojnych 25 samobieżnych dział Zuzana 2 kalibru 155 mm.

Haubice zamówiono w w krajowych zakładach KONŠTRUKTA-DEFENCE, wchodzących w skład Grupy DMD. Broń jest rozwinięciem serii systemów artyleryjskich kalibru 155/152 mm, do której należą również haubice wz. 77 Dana produkcji czechosłowackiej, używane m.in. w Wojsku Polskim.

Wartość kontraktu wynosi 175 milionów euro i obejmuje także amunicję kalibru 155 mm. Cała umowa obejmuje dostawę 25 samobieżnych dział Zuzana 2, które zostaną dostarczone w latach 2018-2021. Przewidziano także szkolenie i serwis, które mają kosztować 151,7 milionów euro. Umowa zawiera również zakup amunicji.

Zuzana 2 to nowoczesny system artyleryjski wysokiej mobilności. System ten zapewnia załodze ochronę przed działaniem broni ABC. Jest również zdolny do prowadzenia dalekosiężnego ognia artyleryjskiego oraz szybkiego wejścia i wyjścia z akcji.

Słowacy twierdzą, że modernizacja starszej broni jest ekonomicznie nieuzasadniona i rozsądniejszym wyjściem będzie zakup 25 zestawów fabrycznie nowych. Warto dodać, że Słowacja jest liderem projektu współpracy w ramach PESCO w zakresie artylerii.

Defence24/fot. KONŠTRUKTA-DEFENCE

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY