Rozmowa Morawiecki-Juncker. Tematem unijny budżet

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Premier Mateusz Morawiecki odbył dziś rozmowę telefoniczną z szefem Komisji Europejskiej Jeanem – Claudem Junckerem. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Polska Agencja Prasowa wynika, że tematem dyskusji był unijny budżet.

O rozmowie poinformowała rzecznik KE Mina Andreewa. Powiedziała ona, że politycy dyskutowali o sprawach będących obecnie na agendzie europejskiej. Pytana, czy rozmowa dotyczyła kwestii praworządności w Polsce odparła jedynie, że ,,dialog trwa”.

Polska otrzyma mniej pieniędzy z UE za nie przyjmowanie imigrantów? Juncker komentuje

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odniósł się dziś do przecieków w sprawie planowanego budżetu Unii Europejskiej, który miałby być niekorzystny dla Polski. Zasugerował, że w razie cięć lub przekierowania środków na Europę Południową Polska może zawetować budżet. Przypomniał, że budżet musi być przyjęty jednogłośnie i dodał, że jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia w tej sprawie ,,Polska będzie korzystać ze swoich praw”.

W przyszłym tygodniu KE ma ujawnić projekt ram finansowych na lata 2021-2027. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że Polska może otrzymać od kilku do kilkunastu milionów euro mniej, niż w bieżącym budżecie. Większa transza niż do Europy Środkowej i Wschodniej ma trafić na Południe.

Według źródła PAP Morawiecki i Juncker rozmawiali też o praworządności. – Strony pracują nad wypracowaniem porozumienia – powiedział rozmówca Agencji.

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY