Niemieckie media: Kilkaset milionów euro na nowe uzbrojenie dla wojska

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Bundeswehra ma otrzymać nowe uzbrojenie za kilkaset milionów euro. O zakupach dla niemieckiego wojska poinformowały m.in. dzienniki “Handelsblatt” i “Bild”.

Niemieckie gazety podają, że lista zamówień obejmuje 18 pozycji – każda z nich kosztuje minimum 25 milionów euro. Na liście znajduje się między innymi – 18 wieloprowadnicowych artyleryjskich wyrzutni rakietowych MARS II, siedem śmigłowców ratowniczych, sześć samolotów transportowych Hercules.

Niemcy chcą zamówić także stanowiska dowodzenia, sprzęt łącznościowy dla fregat i 32 ciągniki siodłowe z naczepami do transportu ciężkiego uzbrojenia czy kamizelki kuloodporne. Na liście znajduje się również zawarcie umowy na leasing samolotów bezzałogowych z Izraela, co przez trzy lata ma kosztować Niemcy około miliard euro.

Dienniki niemieckie informują również, że rząd chce rzedłużyć na lata 2019-2021 kontrakt z Ukrainą na wykorzystywanie w przewozach wojskowych jej wielkogabarytowych samolotów transportowych Antonow.

Jednak jak podkreślił dziennik “Handelsblatt”, niemieccy urzędnicy określają przedstawioną listę jako “prowizoryczną”. Jak informuje resort obrony ostateczna wersja będzie w istocie zależeć od tego, kiedy zostanie ogłoszona ustawa budżetowa i jakie będą jej dyspozycje finansowe.

Według planów poprzedniego ministra finansów zwiększenie budżetu obronnego miało wynosić z 37 mld euro w roku 2017 do 42,4 mld euro w roku 2021. Jednak umowa koalicyjna mówi o dodatkowych 250 mln euro na wojsko każdego roku.

forsal

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY