Libijski pisarz: Dla niektórych muzułmanów zachodni socjal to dżizja – podatek płacony przez niewiernych [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. screen youtube

Mieszkający w Holandii libijski pisarz, Mojahed Busify opisuje jak wielu muzułmanów korzystając z pomocy społecznej, nazywa ją podatkiem od niewiernych – dżizja.

Dżizja to religijny podatek dla innowierców, szczególnie dla chrześcijan i żydów, w zamian za możliwość zachowania własnej wiary. Dżizja wynika pośrednio z islamskiego prawa, które wśród innowierców wyróżnia dwie kategorie: pogan i dhimmis – zalicza się do nich ludzi, którzy swoją wiarę opierają na świętych tekstach zaliczających się do tradycji Abrahamowej. Nazywa się też ich Ludami Księgi. Określeniem tym nazwani są wyznawcy dwóch religii Abrahamowych – chrześcijanie oraz żydzi, a także sabejczycy.

Dżizja została usankcjonowana przez Koran.

– Zwalczaj tych, którzy nie wierzą w Allaha ani w Dzień Ostateczny, ani nie uznają za zabronione tego, co zostało zabronione przez Allaha i Jego Proroka, ani nie uznają religii Prawdy, (nawet jeśli są) Ludem Księgi , dopóki nie zapłacą dżizję z wolą podporządkowania się i sami nie poczują się poddanymi /Koran 9:29/.

Istnienie dżizji było usprawiedliwiane w islamie tłumaczeniem, że jest to opłata za zwolnienie ze służby wojskowej i opiekę ze strony muzułmanów oraz przywilej życia na terytorium muzułmańskim. Niewierni byli obywatelami drugiej kategorii, nie mogli służyć w wojsku, ani zajmować wysokich pozycji państwowych.

Obecnie dżizję stosuje na terenach opanowanych przez siebie tzw. Państwo Islamskie.

Pełny wywiad:

źródło: dzienniknarodowy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY