,,Dostępność plus” – 23 mld dla niepełnosprawnych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ pap.pl

– Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier, na ten cel już teraz zarezerwowaliśmy 23 mld zł – poinformował Premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zainaugurował dziś program ,,Dostępność plus”.

Morawiecki podpisał Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025. To inicjatywa Rady Ministrów, organizacji pozarządowych i przedstawicieli firm, którzy mają działać na rzecz poprawy losu niepełnosprawnych. Pakt ma na celu likwidowanie barier. – Deklarujemy, że w ramach prowadzonych przez nas działań, będziemy kierować się ideą dostępności i równego traktowania – napisano w dokumencie.

Polska organizacja na forum ONZ upomina się o prawo do życia niepełnosprawnych dzieci

Premier zaznaczył, że w Polsce wciąż nie ma jednolitych standardów planowania przestrzeni publicznej tak, aby funkcjonowały w niej ułatwienia dla niepełnosprawnych. – To jest nasze zobowiązanie, żeby w tych różnych, przeróżnych grupach nasi rodacy, nasi obywatele, nasze siostry, nasi bracia byli nie tylko zauważeni, żeby byli po prostu w normalny sposób docenieni, żeby mogli z nami pracować, mogli z nami żyć, mogli z nami odpoczywać, mogli wyjść do tego kina, żeby mogli po prostu normalnie funkcjonować w ramach polskiego społeczeństwa – zaznaczył.

To jest nasze zobowiązanie, żeby w tych różnych, przeróżnych grupach nasi rodacy, nasi obywatele, nasze siostry, nasi bracia byli nie tylko zauważeni, żeby byli po prostu w normalny sposób docenieni, żeby mogli z nami pracować, mogli z nami żyć, mogli z nami odpoczywać, mogli wyjść do tego kina, żeby mogli po prostu normalnie funkcjonować w ramach polskiego społeczeństwa – Mateusz Morawiecki

Morawiecki stwierdził, że na program przeznaczono 23 mld złotych. – Na pewno zrobimy wszystko, żeby jak najszerzej prowadzić nasze działania tak, żeby życie osób z niepełnosprawnościami było jak najbardziej godne i jak najbardziej normalne – zapewnił Prezes Rady Ministrów.

Sprawę skomentował także obecny podczas podpisania Paktu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. – Realizujemy szereg inwestycji, potężnych inwestycji i w infrastrukturze transportowej, w infrastrukturze społecznej i te inwestycje realizowane są na bardzo szeroką skalę. Jesteśmy już na takim poziomie kiedy warto pomyśleć, że to co robimy powinniśmy robić dla innych ludzi – stwierdził.

Zobacz też.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY