Gdańsk: Antyfaszystowska demonstracja pod przewodnictwem Adamowicza

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ twitter.com

,,Demokratyczny Gdańsk mówi NIE dla nacjonalizmu i faszyzmu” – to hasło manifestacji jaka miała miejsce przy gdańskiej Fontannie Neptuna. Pikieta zorganizowana przez prezydenta miasta Pawła Adamowicza była odpowiedzią na obchody rocznicowe ONR z ubiegłej soboty.

 

W demonstracji wzięli udział działacze m.in. Platformy Obywatelskiej, Partii Razem, Komitetu Obrony Demokracji, Nowoczesnej, czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie zabrakło polityków. Oprócz Adamowicza w wiecu uczestniczyli m.in. Bogdan Borusewicz, czy Henryka Krzywonos.
Historia powinna być lekcją. Ale dla wielu naszych rodaków ta historia nie jest przeanalizowana. Choćby dla tych, którzy ubierają się w kostiumy organizacji faszystowskich i antysemickich  – mówił do zgromadzonych prezydent Gdańska.
Historia powinna być lekcją. Ale dla wielu naszych rodaków ta historia nie jest przeanalizowana. Choćby dla tych, którzy ubierają się w kostiumy organizacji faszystowskich i antysemickich – Paweł Adamowicz

Głos zabrała także posłanka PO, działaczka ,,Solidarności” Henryka Krzywonos. – Faszyści w sali BHP to była zbrodnia – grzmiała.  – Faszyści weszli do Gdańska, a nasz rząd na to przyzwala. Oni już się nie chowają, oni chodzą po ulicach! – dodała.

 

– Widzieliśmy falę antysemityzmu, po tej głupiej ustawie. Wstyd! Wstyd okrył nas wszystkich – powiedział wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz– Teraz znowu faszyści maszerują po ulicach naszych miast. Są coraz bardziej widoczni. Nie pozwólmy im na to – apelował.
Swoje przemówienie wygłosił również lider KOD Radomir Szumełda. – Jeśli będziemy wysłuchiwali młodych ludzi, jeżeli będziemy im pomagali wchodzić w dorosłość, to ta brunatna zaraza zniknie – stwierdził.  – Żądajmy delegalizacji organizacji neofaszystowskich, ale nigdy, przenigdy, nie skreślajmy ludzi – zaznaczył.

W trakcie wystąpienia Szumełdy na scenę dostał się jeden z manifestantów. Odebrał on mikrofon przemawiającemu i krzyknął: ,,Kocham was, ludzie. J…ć Kaczyńskiego!”. Incydent spotkał się z oklaskami uczestników zgromadzenia.

Na demonstracji obecna była też Magdalena Wyszyńska, ocalała z Holokaustu Żydówka. – Nie było właściwej reakcji na faszystowskie incydenty w naszym kraju. Jako przykład można podać obchody urodzin Hitlera. Ideologia faszystowska powinna być bezwzględnie, w jakiejkolwiek formie zakazana. Wszelkie ruchy faszystowskie należy tłumić w zarodku, gdyż prowadzą do zagłady i nienawiści między ludźmi – mówiła.

 

Organizatorzy początkowo podawali, że proteście wzięło udział ok. 3 osób. Po wiecu Paweł Adamowicz napisał na Twitterze, że było ich 1,5 tys. Zdaniem policji w pikiecie uczestniczyło 1 tys. – 1,2 tys. demonstrantów.
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY