Będzie podatek dla najbogatszych? Premier chce wprowadzenia “daniny solidarnościowej”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zamierza zaproponować wprowadzenie „daniny solidarnościowej”. Dzięki niej powstałby specjalny fundusz, z którego przekazywano by środki na wsparcie osób niepełnosprawnych. „Danina” ma zostać zaproponowana w formie podatku dla najbogatszych.

– Zaproponujemy w najbliższym czasie daninę solidarnościową, tak by najlepiej zarabiający, mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani, po to, żeby złożyć się na tych najbardziej potrzebujących – deklaruje szef rządu.

Czytaj także: Korea Płn. zdecydowała o zawieszeniu prób jądrowych. Jest odpowiedź Trumpa

Propozycja wprowadzenia „daniny solidarnościowej” padła podczas rozmów z protestującymi w Sejmie rodzicami dzieci i opiekunami osób niepełnosprawnych, którzy domagają się zwiększonego wsparcia ze strony państwa. – Chcemy zaproponować, by ci ludzie, którzy są najbardziej poszkodowani przez los, zostali dodatkowo wsparci. Solidarne i sprawiedliwe państwo, takie które jest wspólnotą, musi też polegać na tym, że ci najsilniejsi wspierają tych najbardziej potrzebujących, najsłabszych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwracał uwagę na potrzebę pomocy rodzinom opiekującym się osobami niepełnosprawnymi. Jego propozycja polega na stworzeniu specjalnego funduszu, z którego budżetu wspierani byliby najbardziej potrzebujący. Nowy podatek miałby objąć najbogatszych Polaków i obowiązywałby już od przyszłego roku.

Mateusz Morawiecki podkreślał podczas rozmów z protestującymi w Sejmie rodzinami i opiekunami osób niepełnosprawnych, że chce, aby propozycje wsparcia były umocowane w Konstytucji. Premier przyznał również, że obecne świadczenie dla osób niepełnosprawnych w kwocie 900 zł to zdecydowanie za mało. – Zgadzam się oczywiście z tym, że właśnie ta renta socjalna i renta minimalna powinny być w jak najkrótszym czasie zrównane – powiedział. Szef rządu obiecał, że najpóźniej w połowie maja przedstawi propozycje projektów ustaw w tej sprawie.

TVP INFO

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY