Małopolskie: Żydzi domagają się zwrotu nieruchomości w centrum miasta

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Grupa ponad dwudziestu Żydów, za pośrednictwem znanej kancelarii adwokackiej z Krakowa, rozpoczęła procedurę starań o odzyskanie nieruchomości położonych w Żegocinie. Sprawa jest poważna, bo Żydzi wystąpili z roszczeniami dotyczącymi dużej ilości działek położonych w centrum Żegociny.

Sprawa roszczeń żydowskich wobec Polski stała się w ostatnim czasie bardzo głośna, za sprawą ustawy przygotowanej przez PiS i dającej prawo do karania osób za przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Niemcy podczas II wojny światowej. Izrael wyraził protest wobec tej ustawy, wskazując na próbę fałszowania historii oraz negowania Holokaustu. Rozpoczął się trwający do teraz konflikt dyplomatyczny na linii Polska-Izrael. Czy ta sprawa ma drugie dno? Wszystko wskazuje na to, że tak, ponieważ równocześnie wysuwane są roszczenia Żydów w stosunku do ziemi położonych w Polsce.


Temat ewentualnych zwrotów majątku żydowskiego, nie ominął także naszej gminy. 
Sprawa ma swoje korzenie w latach 60 kiedy to Skarb Państwa przejął wspomniane nieruchomości, a spadkobiercy utracili wszelkie prawa własności. Obecnie grupa Żydów, mieszkających w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Meksyku i Szwajcarii wspólnie wystąpiła z wnioskiem o wznowienie postępowania. Stronami obok Skarbu Państwa są m.in Gmina Żegocina, GS, Lasy Państwowe oraz ponad dwadzieścia osób fizycznych i prawnych. Otrzymali w ostatnim czasie pisma z informacją o wznowieniu postępowania roszczeniowego oraz z zaproszeniem na rozprawę, która odbędzie się już 24 maja w Sądzie w Bochni. Lista działek, do których Żydzi roszczą sobie prawa jest długa, nieoficjalnie wiemy że chodzi m.in o działki, na których są budynki:

– Urzędu Gminy w Żegocinie,
– Centrum Kultury i Remizy OSP,
– Leśniczówka,
– „Pasaż u Żegoty”
– Budynek wielorodzinny tzw. „Mieszkaniowiec”
– Ośrodek Zdrowia,
– Środowiskowy Dom Samopomocy,
– Budynki GS, sklepy, domy handlowe, delikatesy,
– Park i Podwórko NIVEA
– Skład budowlany
– Sklep meblowy

Liczymy, na więcej informacji ze strony Samorządu, gdyż temat dotyczy wszystkich mieszkańców. Został poruszony również na ostatniej Sesji Rady Gminy, ponieważ sprawa zwrotu majątku komplikuje planowaną budowę żłobka w Żegocinie. Okazuję się, że działka na której miał powstać, jest obiektem roszczeń żydowskich, (to miejsce po żydowskim budynku, późniejsza siedziba władz gminy, centrum kultury i kina)  dlatego w związku z brakiem pewności co do jej własności, radni wnioskowali o zmianę miejsca budowy.

ZEGOCINA.IN

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY