Służby ustaliły schemat rekrutowania kobiet do ISIS

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Hiszpańskie służby ustaliły schemat werbunku kobiet do tzw. Państwa Islamskiego. Jedną z osób, które nadzorowały rekrutację był zatrzymany w Turcji Marokańczyk.

Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że dżhadysta sprowadzał przede wszystkim młode kobiety na Bliski Wschód. Były to obywatelki Hiszpanii które już wcześniej przejawiały zainteresowanie ISIS i islamem.

Czytaj więcej: ISIS budowało w Portugalii komórkę terrorystyczną – przywódcą były policjant

Marokańczyk obiecywał kobietom urzeczywistnienie dżihadu w Syrii czy Iraku. Jego głównym zadaniem było gromadzenie nowych członków organizacji w tureckim mieście Gaziantep, na północ od syryjskiego Aleppo, i pomaganie im w przekraczaniu granicy w sposób niezauważalny dla władz Turcji. Miał ich docelowo umieszczać w różnych miastach Syrii kontrolowanych przez IS – podało w komunikacie hiszpański resort spraw wewnętrznych.

MSW twierdzi, że 26-latek to kluczowa osoba w procesie werbunku młodych kobiet do struktur ISIS. Umożliwiał im pokonanie turecko-syryjskiej granicy. Nakaz aresztowania został wydany już w 2015 roku. Policja ustaliła do tej pory, że po stronie IS w Syrii walczyło ponad 240 obywateli Hiszpanii.

Do tej pory Syrię opuściło łącznie 34 obywateli Hiszpanii. Hiszpańskie władze twierdzą również, że około 70 obywateli Hiszpanii walczących na Bliskim Wschodzie dla IS zginęło lub zostało wziętych do niewoli.

Radiomaryja

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY