Ruch Narodowy składa zawiadomienie do prokuratury ws. prezydenta Izraela

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. ruchnarodowy.net

Zdaniem działaczy Ruchu Narodowego, prezydent Izraela złamał zapisy ustawy o IPN. Chodzi o wypowiedziane przez Reuwena Riwlina oskarżenia wobec Polski i Polaków. Przypomnijmy, że według izraelskich mediów i oficjalnych stenogramów, prezydent Izraela oskarżył nasze państwo o pomoc w Holocauście i współprace z nazistowskimi Niemcami.

Podczas obchodów Dnia Pamięci o Holocauście w Polsce pojawił się prezydenty Izraela, który wraz z Andrzejem Dudą wziął udział w Marszu Żywych oraz przemówił na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Czytaj także: Policja zatrzymała transeksualistę Rafalalę

Riwlina w czasie swojego wystąpienia miał stwierdzić, że Polacy brali czynny udział w Holocauście, a skala ofiar nie byłaby tak wielka, gdyby nie ich pomoc. Odniósł się również do sprawy żydowskich majątków, jakie po wojnie przejęli Polacy.

 

Polska dyplomacja ustami prezydenta oraz przedstawiciela MSZ zaprzeczyła, jakoby takie słowa padły w czasie przemowy. Mimo to wkrótce po obchodach największe żydowskie portale zaczęły podawać informację zawierającą oskarżenia wobec Polaków. Izraelscy dziennikarze opierali się na oficjalnych stenogramach ze spotkania.

Zdaniem przedstawicieli RN, prezydent Izraela dopuścił się złamania ustawy o IPN. Krzysztof Bosak uważa, że pogwałceniem prawa było wypowiedzenie słów: nie tylko Polacy przyłożyli rękę do rzezi, ale także Polska – państwo polskie, może także polskie społeczeństwo.

NCZAS / TWITTER

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY