“Nergal” uniewinniony. Tarczyński komentuje – “Wcześniej czy później ten obleśny degenerat pójdzie siedzieć”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W gdańskim Sądzie Okręgowym zakończył się proces Adama Darskiego ,,Nergala”. Muzyk-satanista został oskarżony o znieważenie polskiego godła.

Doszło do tego w 2016 r. podczas trasy koncertowej Behemotha, zespołu, którego liderem jest Darski. Nosiła ona tytuł ,,Rzeczpospolita Niewierna”. Promowała ją grafika przedstawiająca białego orła bez korony, z dorysowanymi diabelskimi rogami. Oprócz tego widniały tam węże, czaszki i odwrócony krzyż.

Prokurator domagał się skazania muzyka na 10 miesięcy odsiadki w trzyletnim zawieszeniu oraz 100 tysięcy złotych grzywny. Oskarżyciele chcą, by grafik Rafał W. oraz promujący prowokacyjną grafikę w sieci internetowej Maciej G. otrzymali kary 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz po 9 tysięcy złotych grzywny.

Czytaj więcej: Ordo Iuris składa zawiadomienie w sprawie Nergala: Same przeprosiny nie wystarczą

Jednak sąd uniewinnił Nergala. Sędzia Marek Kapała w uzasadnieniu wyroku powiedział, że użyty przez muzyka znak nie jest godłem RP w myśl przepisów prawa, bo nie posiada korony.

Wyrok sądu skomentował Ryszard Nowak z Komitetu Obrony przed Sektami – Wyrok sądu jest wręcz skandaliczny. Na nasze szczęście nie jest on jeszcze prawomocny. Ja wiem, że sąd często mówi, iż „Nergal” jest artystą i artyście można wiele, ale uważam, że prawo w Polsce jest dla wszystkich – biednych i bogatych, dla artystów i polityków. Tego prawa wszyscy muszą przestrzegać. Mamy jeszcze szansę. Możemy się od tego wyroku odwołać. Mało tego, z nami też jest prokuratura, która uważa, że dzisiejszy wyrok nie jest sprawiedliwy.

Wyrok skomentował również Marek Dudziński z PiS, który złożył zawiadomienie do prokuratury przeciwko Nergalowi – Sąd nie wziął też pod uwagę całego kontekstu. Zespół Behemoth znany jest ze znieważania symboli religijnych. Myślę, że taki kontekst jest istotny przy badaniu intencji, czy doszło do znieważenia polskiego godła – powiedział Dudziński.

MediaNarodowe/onet.pl/radiomaryja

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY