Niemcy: Lokalny rząd zaniepokojony nagraniem tureckich dzieci odtwarzających sceny wojenne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. screen twitter

Duże zaniepokojenie opinii publicznej w Niemczech wzbudziło dystrybuowane w mediach społecznościowych nagranie ukazujące maszerujące dzieci w wojskowych mundurach tureckich.

W około czterominutowym nagraniu dzieci maszerują w wojskowych mundurach, na których widoczna jest flaga turecka. Trzymają w rękach zabawkowe karabiny. Dziecko działające jako zwierzchnik wydaje komendy musztry.

To fragment uroczystości z okazji obchodzonego w Turcji jako święto państwowe Dnia Poległych, które zorganizowano w meczecie Ditib w Herford w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia niedaleko Bielefeldu. Nawet rząd tego landu krytykuje wideo. Minister integracji Joachim Stamp nazywa nagranie „niepokojącym i całkowicie nie do przyjęcia”.

– Ten incydent wzmacnia nasze obawy, że meczet Ditib w Nadrenii Północnej-Westfalii działa w interesie politycznym tureckiego rządu – powiedział minister. Zażądał od władz stowarzyszenia Niemiecko-Tureckiego Związku Meczetów jednoznacznego wyjaśnienia i odcięcia się od sprawy.

Stowarzyszenie Ditib poinformowało, że film został nakręcony w celu upamiętnienia bitwy pod Gallipoli, w której Turcy pokonali desant Brytyjczyków i Francuzów w 1915 r. Bitwa ta była wyjątkowo krwawa.

– Z punktu widzenia dobrostanu dzieci i młodzieży, obrazy tam przedstawiane są wyjątkowo brutalne – wyjaśnia swoje stanowisko ministerstwo rodziny landu. – Konwencja ONZ o prawach dziecka zakazała rekrutacji dzieci. Ich udział w konfliktach zbrojnych i przymusowej rekrutacji osób poniżej 18 roku życia jest zabroniony. Zdjęcia z Herford sprawiały jednak wrażenie, że właśnie taki udział w konfliktach zbrojnych dzieci jest promowany. Kwestia dobrobytu dzieci powinna zostać zbadana przez Jugendamt.

źródło: dzienniknarodowy.pl / twitter

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY