REKLAMA

Ilu uchodźców przyjęła Polska przez ostatnie dwa lata? Oficjalne dane Urzędu ds. Cudzoziemców

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak komentując na Twitterze artykuł portalu wPolityce.pl manipuluje w kwestii przyjmowania przez Polskę uchodźców. Przedstawiamy oficjalne dane Urzędu ds. Cudzoziemców.

„Nonsens! Gdybyśmy przyjęli uchodźców to czy Bruksela ciągałaby Polskę razem z Węgrami i Czechami przed trybunał? Czy mnie, jako ministra SWiA, krytykowaliby: totalna opozycja, RPO i lewicowo – liberalne media?” – napisał na Twitterze minister Mariusz Błaszczak komentując w ten sposób artykuł portalu wpolityce.pl, który broni ministra Czaputowicza ws. jego słów dla francuskiego dziennika „Le Figaro”.

Minister Obrony Narodowej dopuszcza się w tym wpisie manipulacji, bowiem Polska przyjmuje uchodźców, a artykuł który komentuje, mówi o imigrantach, nie o uchodźcach. Jeżeli minister przestał już odróżniać uchodźcy od imigranta, to nie wygląda to najlepiej.

 

Fakty są takie, że Polska uchodźców przyjmuje coraz więcej z każdym rokiem i nie są to tylko Ukraińcy, jakby się mogło wydawać, lecz wiele innych narodowości, także krajów z Bliskiego Wschodu.

Szef Urzędu ds. Cudzoziemców przyznał w 2017 roku status uchodźcy 150 cudzoziemcom, w tym m.in. 17 Syryjczykom, 56 Ukraińcom, 14 obywatelom Federacji Rosyjskiej (Czeczenom) i 13 osobom pochodzącym z Iranu. Dla porównania, rok wcześniej tą formą ochrony objęto 108 osób (40 obywateli Syrii, 16 cudzoziemców z Ukrainy, 10 obywateli Federacji Rosyjskiej, 20 osób pochodzących z Turkmenistanu i 6 cudzoziemców z Tadżykistanu). To oznacza, że liczba osób, którym nadano status uchodźcy w roku 2017 wzrosła o 39% w porównaniu do roku 2016 – dane pochodzą z raportów Urzędu ds. Cudzoziemców.

Imigrantów również bardzo chętnie przyjmujemy. Od początku 2018 roku przyjęliśmy 3009 imigrantów z takich krajów jak: Afganistan, Algieria, Irak, Iran, Maroko, Tunezja, Turcja, Egipt, Bangladesz, Syria, Libia. Większość dostała zezwolenie tylko na pobyt czasowy, jednak spośród tych krajów, 163 imigrantów dostało pobyt stały i to zaledwie w ciągu ostatnich 4 miesięcy. Dane pochodzą z rządowej strony migracje.gov.pl. Najwięcej pozytywnych wniosków imigrantów wydaje Wojewoda Mazowiecki.

Z kolei oświadczenie MSZ nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, podczas gdy Czaputowicz mówi o 2700 imigrantach, w oświadczeniu czytamy o 3700.

NDIE.PL

REKLAMA

Komentarze