Na Węgrzech pamiętano o ofiarach zbrodni katyńskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Węgry pamiętały o ofiarach zbrodni katyńskiej. Uroczystości objęły m.in. złożenie wieńców i modlitwę, którą uczczono w czwartek w Budapeszcie pamięć ofiar zbrodni katyńskiej pod pomnikiem katyńskim w Budapeszcie.

Wspólnie wystąpiliśmy z inicjatywą postawienia pomnika ofiarom Katynia i uważam, że to bardzo ważne, iż co roku wspólnie z żyjącą tu społecznością polską organizujemy taką uroczystość. To ważne, by węgierska młodzież miała wiarygodny obraz tego, co się działo podczas II wojny światowej. Poza tym dajemy w ten sposób wyraz polsko-węgierskiej przyjaźni – podkreślał burmistrz III dzielnicy Budapesztu Balazs Bus.

W upamiętnieniu wzięli udział przedstawiciele władz Węgier – minister gospodarki Mihaly Varga i wiceminister ds. zasobów ludzkich Miklos Soltesz, jak również dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska. Na uroczystości przybyła także Polonia węgierska.

Obchody rozpoczęły się od wykonania hymnów obu krajów przez orkiestrę reprezentacyjną wojska węgierskiego. W trakcie ambasador Jerzy Snopek przypomniał wydarzenia sprzed 78 lat, z uznaniem wypowiadając się o postawie ówczesnego premiera Węgier Pala Telekiego, który w 1939 roku nie zgodził się na przemarsz wojsk niemieckich przez terytorium Węgier w celu zaatakowania Polski.

RadioMaryja

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY