Szefowie tych służb pojawili się w naszym kraju przy okazji Marszu Żywych, który organizowany jest w Oświęcimiu.
Na uroczystościach pojawią się również prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin. Wraz z tysiącami młodych Żydów z wielu krajów przejdą trzykilometrową drogą śmierci spod bramy „Arbeit macht frei” z byłego niemieckiego obozu Auschwitz do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Marsz Żywych jest przedsięwzięciem edukacyjnym, pod którego auspicjami Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają również historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Trzykilometrowy przemarsz między byłymi obozami w święto Yom Ha-Szoa jest kulminacją wydarzenia.
Czytaj także: “Polska przyjęła 2700 migrantów z Europy Zachodniej”. Winnicki żąda wyjaśnień
Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Uczestniczyło w nim ok. 1,5 tys. Żydów. Kolejne szły co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. Najliczniejszy dotąd odbył się w 2005 r., gdy przypadała 60. rocznica wyzwolenia Auschwitz. W uroczystości uczestniczyło wówczas ponad 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. Dotychczas trasę między byłymi obozami pokonało ok. 260 tys. osób.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
RADIOZET
Obejrzyj: