8. rocznica katastrofy smoleńskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ pap.pl

Dziś mija 8 lat od katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Zginął w niej prezydent Lech Kaczyński i 95 innych przedstawicieli Polski, którzy lecieli na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. W Warszawie i wielu innych miejscach w Polsce odbywają się uroczystości związane z tragedią smoleńską.

O godz. 8 w warszawskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca NMP na Krakowskim Przedmieściu odprawiona została msza święta. O 8:41, czyli w godzinie katastrofy, przed Pałacem Prezydenckim rozpoczął się Apel Pamięci. W obchodach uczestniczyli politycy PiS, m.in. Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński, czy Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Martą Kaczyńską – córką tragicznie zmarłej pary prezydenckiej dziś rano wziął udział w mszy świętej w krypcie na Wawelu, gdzie pochowani są Kaczyńscy.

Ofiary katastrofy uczczono także w Sejmie. Marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary lotu z 10 kwietnia. Wieńce złożono również przed odsłoniętą wczoraj tablicą ku czci Lecha Kaczyńskiego oraz tablicą poświęconą Marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który także zginął pod Smoleńskiem.

Zaskakujące zeznania świadka! Zdradził, o czym rozmawiali Rosjanie z polskim MSZ-em przed katastrofą smoleńską

Obchody zorganizowane przez stołeczny ratusz miały miejsce rano na Powązkach Wojskowych przy monumencie upamiętniającym ofiary tragedii.

O 15:30 na warszawskim placu Piłsudskiego rozpoczną się uroczystości z udziałem władz państwowych. Odsłonięty zostanie także pomnik zaprojektowany przez artystę Jerzego Kalinę. Natomiast o 19 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta, po której odbędzie się przemarsz przez Krakowskie Przedmieście na plac Piłsudskiego.

W katastrofie z 10 kwietnia 2010 r. zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Życie straciło również wielu posłów, senatorów, przedstawicieli instytucji państwowych, wojskowych, działaczy społecznych i duchownych różnych wyznań, a także członkowie załogi samolotu.

Zobacz też.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY