Minister edukacji narodowej zapowiedziała zmiany w szkolnictwie zawodowym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała zmiany w szkolnictwie zawodowym.

Polska gospodarka, (…) absolutnie nie może na nic i na nikogo już czekać. Podkreślamy na każdym kroku – uczeń i rodzic. Nie możemy ich w żaden sposób oszukiwać. Musimy mieć dla nich po prostu bardzo dobrą ofertę i taka ofertę im przygotowujemy – powiedziała minister Anna Zalewska.

MEN chce stworzyć szkoły branżowe. Mają być one związane z rynkiem pracy, oczekiwaniami pracodawców oraz realiami gospodarczymi. Będą więc przede wszystkim kształcić w zawodach dopasowanych do potrzeb rynku pracy przy dużym zaangażowaniu pracodawców.

Firmy będą wspierać szkolnictwo branżowe i techniczne. Zawarto pierwsze porozumienia. Anna Zalewska podpisała porozumienie ze Związkiem Pracodawców Kolejowych PKPIntercity, a z Polską Grupą Energetyczną S.A. oraz TAURON – listy intencyjne dotyczące współpracy na rzecz szkolnictwa branżowego i technicznego.


Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, w której nie pozwolimy wam – proszę wybaczyć za to dyscyplinujące słowo – na uruchomienie klasy, szkoły, jeżeli nie będzie jednoznacznej umowy z pracodawcą. Dlatego, że to jest gwarancja tego, że cały projekt się powiedzie; że praktyczna nauka zawodu, warsztaty będą u pracodawcy, a pracodawca będzie w waszej szkole – zaznaczyła minister edukacji narodowej.

Uczniowie szkół branżowych i technicznych będą mieli obowiązek przystąpienia do egzaminu zawodowego po każdej kwalifikacji. Dodatkowo, wprowadzone mają zostać obowiązkowe branżowe staże dla nauczycieli kształcenia zawodowego.

radiomaryja.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY