Zamiast brygady będzie w Polsce dywizja wojsk USA? Kaczyński: “Jest szansa”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jarosław Kaczyński w najnowszym wywiadzie dla “Gazety Polskiej” odniósł się do stacjonujących w Polsce obcych wojsk USA. Stwierdził, że prawdopodobnie zamiast brygady będzie w Polsce dywizja wojsk USA.

Być może jest szansa, że zamiast brygady będzie w Polsce dywizja wojsk USA, nie ma natomiast szans na przeniesienie do Polski stałych baz amerykańskich, które są w Niemczech – podkreślił w wywiadzie Jarosław Kaczyński.

Niedawno to szef MON przyznał, że wszystko wskazuje na to, iż w Polsce będzie więcej wojsk USA. Mariusz Błaszczak miał rozmawiać o tym z amerykańskim sekretarzem obrony. Minister obrony spotkał się z Jamesem Mattisem w lutym.

Czytaj więcej: Będzie więcej wojsk USA w Polsce – Błaszczak przyznał, że rozmawiał o tym z amerykańskim sekretarzem obrony

Jest za to być może szansa na dywizję wojsk USA zamiast brygady i o tym rozmowy już były. Zastąpienie brygady dywizją to znaczące wzmocnienie naszego bezpieczeństwa. Dzisiejsza obecność żołnierzy amerykańskich jest politycznym komunikatem dla Rosji – uderzenie w Polskę jest równoznaczne z uderzeniem w USA – przekonywał lider PiS.

Polityk podkreślał, że obce wojska mają być straszakiem na Rosję – Jeżeli na naszym terytorium znalazłaby się dywizja, to komunikat z przede wszystkim politycznego przekształci się również w zmianę sytuacji militarnej. Na to liczymy i o to zabiegamy. Ale to naprawdę nie jest łatwe.

Przypominamy, że pododdziały amerykańskie zaczęły stacjonować w Polsce w 2012 r. w ramach tzw. Aviation Detachment. Do tej pory mamy w Polsce 1100 żołnierzy z wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, której trzon stanowią jednak wojska USA. Oddział stacjonuje w Bemowie Piskim i współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Defence24.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY