Erdogan do Netanjahu: “Jesteś terrorystą i najeźdźcą!”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał premiera Izraela Benjamina Netanjahu terrorystą odnosząc się do interwencji izraelskiej armii na granicy ze Strefą Gazy, w wyniku której zginęło co najmniej 15 Palestyńczyków. “Jesteś na tych ziemiach najeźdźcą (…), a jednocześnie jesteś terrorystą” – powiedział Erdogan podczas niedzielnego przemówienia do swoich zwolenników.

“Wiadomo, co zrobiłeś w Gazie i w Jerozolimie. Nie masz nikogo na tym świecie, kto by cię lubił” – dodał Erdogan.

Wcześniej premier Netanjahu określił armię izraelską mianem “najbardziej moralnej armii na świecie” oraz – odnosząc się do Turcji – dodał, że nie będzie ona pouczana przez “tych, którzy od lat bezkrytycznie bombardowali ludność cywilną”.

“Najwyraźniej tak obchodzą 1 kwietnia w Ankarze” – dodał Netanjahu, nawiązując do dnia prima aprilis.

Demonstranci zebrali się w piątek w pięciu miejscach wzdłuż 65-kilometrowej granicy z Izraelem. Armia izraelska użyła gazu łzawiącego, gumowych pocisków i ostrej amunicji. Według sił izraelskich Palestyńczycy rzucali kamieniami i toczyli płonące opony w stronę żołnierzy izraelskich po drugiej stronie granicy.

Protesty na granicy z Izraelem mają potrwać do 15 maja. Islamiści z Hamas twierdzą, że mają one zwrócić uwagę właśnie na los setek tysięcy mieszkańców Strefy Gazy, których rodziny uciekły lub zostały wysiedlone ze swoich domów na terenach zajętych przez Izrael podczas tzw. pierwszej wojny izraelsko-arabskiej, która wybuchła w 1948 r. po proklamacji niepodległości państwa żydowskiego.

Demonstranci domagają się prawa powrotu na utracone ziemie dla potomków wysiedlonych Palestyńczyków. Izrael kategorycznie wyklucza powrót palestyńskich uchodźców na większą skalę, argumentując, że zniszczyłoby to żydowski charakter kraju.

Niepodległość Izraela proklamowano 14 maja 1948 r. w Tel Awiwie. Zgodnie z deklaracją niepodległości na części terytorium brytyjskiego mandatu Palestyny powstało państwo żydowskie. 15 maja wybuchła pierwsza wojna arabska, nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość, a przez Arabów “katastrofą” (an-Nakba), w związku z wysiedleniami i ucieczkami setek tysięcy ludzi przed walkami. Właśnie los tych wysiedlonych i ich potomków, których jest obecnie kilka milionów, jest jedną z kluczowych kwestii w konflikcie arabsko-izraelskim.

Pogrążona w biedzie Strefa Gazy od dekady jest objęta izraelską blokadą. Od lat prawie nieustannie zamknięta pozostaje granica między palestyńską enklawą a Egiptem. Pomiędzy Izraelem a Hamasem trwa kruche zawieszenie broni od końca wojny w lecie 2014 r., trzeciej od czasu, gdy władzę w Strefie Gazy objęła w 2007 r. ta radykalna organizacja palestyńska.

PAP / NIEZALEŻNA

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY