Wielki Czwartek w Kościele katolickim

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dziś Kościół katolicki obchodzi Wielki Czwartek. Rozpoczyna się Triduum Paschalne – uroczyste wspomnienie męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Wielki Czwartek jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy Jezusa z apostołami, podczas której ustanowił On sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. O poranku w katedrach sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego. Celebruje ją biskup, a uczestniczą w niej kapłani z całej diecezji. W trakcie tej mszy święcone są oleje, które służą do sprawowania sakramentów chrztu, ostatniego namaszczenia, bierzmowania i kapłaństwa. Tego dnia księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Po Mszy Krzyżma kończy się Wielki Post, a rozpoczyna Triduum Paschalne.

Chiński dysydent: “Franciszek jest innym papieżem niż Jan Paweł II”

Wieczorem w kościołach parafialnych celebruje się Mszę Wieczerzy Pańskiej. W niektórych świątyniach praktykuje się wtedy obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, co symbolizuje obmycie przez Jezusa nóg apostołom w czasie Ostatniej Wieczerzy. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament przenoszony jest w procesji do Ciemnicy, gdzie trwa  adoracja. Symbolizuje to modlitwę Jezusa w Ogrójcu oraz Jego pojmanie i uwięzienie.

Wielki Czwartek jest dniem szczególnej modlitwy za księży. Ma to związek z ustanowionym tego dnia sakramentem kapłaństwa.

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY