Dialog ważniejszy od prawdy? Diecezja sztokholmska sprzeciwia się filmowi Grzegorza Brauna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Katolicka diecezja sztokholmska, w związku z odbywającymi się w ostatnich dniach na jej terenie pokazami filmu ,,Luter i rewolucja protestancka” w reżyserii Grzegorza Brauna, wydała oświadczenie potępiające polską produkcję. Zdaniem władz diecezji obraz ten może zaszkodzić dialogowi ekumenicznemu. Podstawą do publikacji komunikatu były jedynie opinie na temat filmu docierające z Polski.

– Obecnie w różnych miejscach naszej diecezji prezentowany jest film Grzegorza Brauna ,,Luter i rewolucja protestancka”. To film produkcji polskiej i właśnie z tego kraju dotarły do nas reakcje mówiące, iż nie opisuje on Lutra i rozwoju reformacji w sposób sprawiedliwy – napisano w oświadczeniu.

YouTube zablokował konto reżysera za… film o Lutrze?

Zdaniem władz diecezji dokument ten ,,może negatywnie wpływać na dialog ekumeniczny, a przynajmniej na czynione przez papieża Franciszka starania o pogłębiony dialog z kościołami luterańskimi. Stoi on również w sprzeczności z przykazaniem miłości chrześcijańskiej”.

Film może negatywnie wpływać na dialog ekumeniczny, a przynajmniej na czynione przez papieża Franciszka starania o pogłębiony dialog z kościołami luterańskimi. Stoi on również w sprzeczności z przykazaniem miłości chrześcijańskiej – z oświadczenia diecezji sztokholmskiej

Zdaniem kurii w filmie zawarte są ,,nienawistny przekaz” i ,,niesprawiedliwe opisy wobec braci z innych kościołów”. Biskup Sztokholmu ,,wzywa do krytycznego dystansu” wobec polskiej produkcji”.

W dniach 22-25 marca w Malmoe, Goeteborgu i Sztokholmie odbyło się pięć pokazów filmu z udziałem Brauna.

 

Zobacz też.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY