Studenckie “veto” wobec upolitycznienia Uniwersytetu Warszawskiego. Korporanci protestują

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Shutterstock)

W związku z udostępnieniem przez Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego sal wykładowych organizatorom proaborcyjnej manifestacji politycznej w dniu 21 marca 2018 r. – w celu wykonania w nich transparentów – część Polskich Korporacji Akademickich zdecydowała się wystosować List Otwarty do Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Studenci i absolwenci uniwersytetów ze wszystkich zakątków Polski (z Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Lublina, Krakowa i Szczecina), a jednocześnie członkowie Polskich Korporacji Akademickich są zaniepokojeni zaistniałą sytuacją i wyrażają stanowczy sprzeciw wobec upolitycznienia przestrzeni akademickiej.

Czytaj więcej: Wolność słowa tylko dla wybranych! Czy UW wspiera zwolenników zabijania nienarodzonych? 

https://www.facebook.com/KorporacjaAquilonia/photos/a.111210635613476.10317.102617006472839/1683262381741619/?type=3&theater

Za niedopuszczalne uważamy wykorzystywanie sali Uniwersytetu – wyjątkowego miejsca, mającego stanowić ostoję prawdy i nauki, a nie pole politycznych wieców – do promocji postulatów politycznych wzywających do naruszania jednego z podstawowych praw chronionych przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, czyli prawa do życia przysługującego każdemu człowiekowi – podkreśliły Korporacje Akademickie.

 

Korporacje podkreślają, że uczelnia powinna umożliwiać aktywny udział w życiu obywatelskim, jednak jak zaznaczają –
nietrudno jednak wyobrazić sobie jak interpretacja powyższego przepisu – dokonywana w oparciu o bieżącą politykę i na jej potrzeby – może stać się dla Władz Uczelni brzemieniem trudnym do udźwignięcia i nieprzewidywalnym w skutkach.

Nie tylko polskie korporacje akademickie wyraziły sprzeciw wobec lewackiej retoryki Uniwersytetu Warszawskiego. W piśmie do rektora uniwersytetu Młodzież Wszechpolska wyraziła swój sprzeciw wobec upolityczniania środowiska akademickiego. MW uważa, że Uniwersytet nie powinien faworyzować żadnych poglądów. Nie zgadzamy się na proaborcyjnych i lewicowych poglądów w przestrzeni środowiska akademickiegoNie chcemy, żeby uniwersytet był kojarzony z tak radykalnymi ruchami – zaznaczył na konferencji prasowej Mateusz Marzoch.

Czytaj więcej: Młodzież Wszechpolska: Nie zgadzamy się na szerzenie proaborcyjnych i lewicowych poglądów na UW

Zobacz więcej:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY