– Abraham Foxman, szef Center for the Study of Antisemitism w Museum of Jewish Heritage w Nowym Jorku podczas 6 Globalnego Forum Walki z Antysemityzmem podkreślił, iż został uratowany w czasie wojny przez Polkę-chrześcijankę i powiedział po polsku „dziękuję”. Dostał za to brawa – poinformował na Twitterze Andrzej Pawluszek, b. wicedyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Amsterdamie, a obecnie Sekretarza Prezesa Rady Ministrów.
Abraham Foxman jest amerykańskim prawnikiem pochodzenia żydowskiego. Był dyrektorem Ligi Przeciw Zniesławieniom (Anti-Defamation League, ADL) w latach 1987-2015 a w marcu 2016 r. został kierownikiem Centrum Studiów nad Antysemityzmem w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku. ADL powstała w roku 1913 w Chicago pod patronatem organizacyjnym żydowskiej loży masońskiej B’nai B’rith jako stowarzyszenie antyrasistowskie.
Abraham Foxman, szef Center for the Study of Antisemitism w Museum of Jewish Heritage w Nowym Jorku podczas 6 Globalnego Forum Walki z Antysemityzmem podkreślił, iż został uratowany w czasie wojny przez Polkę-chrześcijankę i powiedział po polsku „dziękuję”. Dostał za to brawa.
— Andrzej Pawluszek (@apawluszek) March 23, 2018
Rodzice Foxmana pozostawili go w 1941 r. pod opieką polskiej, katolickiej niani – Bronisławy Kurpi w 1941 r. Gdy Niemcy wydali rozkaz o stworzeniu getta, Foxman został ochrzczony w Kościele Rzymskokatolickim jako Henryk Stanisław Kurpi i wychowywany był jako katolik w Wilnie w latach 1941-1944. Po wojnie odnaleźli go rodzice i wszyscy wyjechali do USA w latach 50-tych.
Czytaj także: Ortodoksyjni Żydzi… bronią Polski! Ostro krytykują Izrael [WIDEO]
Podczas forum, które zorganizowano w Jerozolimie, Foxman uskarżał się na to, że media społecznościowe pozwalają na szerzenie się „mowy nienawiści”.
– Technologia zmieniła antysemityzm – powiedział. – Internet zniszczył uprzejmość. Internet jest więc dużym wyzwaniem. Pod jednym względem nic się nie zmieniło. Nienawiść wciąż koncentruje się na kozłach ofiarnych: Żydom nie można ufać. Żydzi mają pieniądze. Nadal ona jest obecna. Główną zmianą jest technologia.
Zauważył także „zmianę polityczną”.
– Jesteśmy teraz w cyklu neo-nacjonalizmu – stwierdził Foxman.
dzienniknarodowy.pl
Zobacz także: