Komitet “Stop NOP”: Proponowane zmiany wprowadzają zasadę, że szczepienia są dobrowolne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W najbliższą środę (28 marca) w Sejmie złożony zostanie projekt przygotowany przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach “STOP NOP”. Po Świętach Wielkiej Nocy rozpocznie się z kolei zbiórka wymaganych 100 tys. podpisów.

Proponowane zmiany, pozostawiając samą instytucję szczepień ochronnych wraz z system jej kontroli, wprowadzają zasadę, że szczepienia te są dobrowolne. Pozostałby obowiązek szczepień ochronnych w sytuacji ogłoszenia przez wojewodę lub ministra stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii- informują autorzy przepisów.

Zobacz także: Szczepienia a zasada ochrony życia prywatnego

Projekt zakłada ponadto, iż osoby, u których po szczepieniu wystąpiły “jakiekolwiek komplikacje czy powikłania”, albo ich opiekunowie prawni, będą mogły zgłaszać ten fakt bezpośrednio do powiatowego inspektora sanitarnego. Inny punkt porusza natomiast kwestię “Programu Szczepień Ochronnych na dany rok”, za który odpowiadałby bezpośrednio minister zdrowia, a nie jak dotychczas Główny Inspektor Sanitarny.

Warto nadmienić, iż z raportu przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, iż w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na obowiązkowe szczepienia. Przykładowo, w 2010 roku odnotowano jedynie 3437 odmów, natomiast w 2017 roku liczba ta wzrosła do 30 089.

Propozycje zawarte w projektach budzą jednak niepokój lekarzy. Ich zdaniem unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób.

pch24.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY