Szanuj wodę! Ministerstwo Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zachęca do oszczędzania wody

Dodano   0  
  Loading

/ fot. pixabay

Szanuj Wodę! Takim hasłem Ministerstwo Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zachęca Polaków do rozsądnego gospodarowania zasobami wodnymi w przypadający na 22 marca Światowy Dzień Wody.

Woda zajmuje ponad 70 proc. naszej planety. Jednak około 97 proc. jej światowych zasobów to woda morska, jedynie 3 proc. stanowi woda słodka. Na świecie ponad dwa miliardy osób cierpi z powodu braku dostępu do bezpiecznej wody pitnej. To 6 razy więcej, niż wynosi liczba wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych i ponad 50 razy więcej niż liczba mieszkańców Polski. W Europie każdy z nas wykorzystuje dziennie od 50 do 200 litrów.

Ministerstwo przypomina, że Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem zasobów wody. Nieznacznie mniej wody od Polski mają tylko Czechy. Statystycznie na jednego Polaka przypada jej ok. 1600 m3 rocznie – to mniej więcej tyle samo, ile przypada na jednego mieszkańca Egiptu i 3 razy mniej niż średnia dla Europy, która wynosi ponad 4500 m3.

Woda to cenny surowiec, który jest wykorzystywany we wszystkich gałęziach gospodarki m.in. przemyśle, gospodarce komunalnej, rolnictwie i energetyce. Dlatego tak ważne jest, by nią mądrze i oszczędnie dysponować. Wymaga to wprowadzenia zmian w gospodarowaniu tym zasobem. Od początku 2018 roku funkcjonuje nowa instytucja, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, która czuwa nad racjonalnym gospodarowaniem wodami w Polsce – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Jednak każdy z nas, nawet drobnymi zmianami w użytkowaniu wody w obrębie swojego gospodarstwa domowego, może przyczynić się do jej oszczędzania. Wystarczy wymiana uszczelki w przeciekającym kranie i mamy oszczędność na poziomie kilku tysięcy litrów wody rocznie! – dodaje minister Gróbarczyk

Na profilach ministerstwa w mediach społecznościowych przez cały dzień będą pojawiać się infografiki i ciekawostki na temat stanu wody w Polsce.

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzone co roku 22 marca. Jego ideą jest uświadomienie roli, jaką odgrywa woda oraz zagrożenia, jakie niesie spadek jej zasobów. Co roku dzień ten jest obchodzony pod innym hasłem. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło „Natura dla wody” – odkrywanie naturalnych rozwiązań dla wyzwań w tym obszarze, przed jakimi stoimy w XXI wieku.

 

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY