Rafał Trzaskowski lawiruje w kwestii imigrantów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Tusk, Rafał Trzaskowski i Grzegorz Schetyna podczas spotkania Europejskiej Partii Ludowej.

/ fot. Wikimedia Commons

Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy, wyjaśniał, że „za poparcie dla przyjmowania uchodźców zbiera mnóstwo hejtu od prawicy”, relacjonuje debatę „Krytyki Politycznej” magazyn oko.press.

Podczas dyskusji o tym, dlaczego ludzie głosują na PiS, przedstawiciele PO i Razem poruszyli najgorętszy temat w kampanii wyborczej 2015 – spór o przyjmowanie uchodźców. „Trzaskowski przypomniał, że w 2015 roku w rządzie Platformy miesiącami trwała dyskusja o tym, czy zgodzić się na europejski system relokacji” – relacjonuje oko.press. „Ewa Kopacz przecięła tę dyskusję: ‚Ja jestem lekarzem, musimy pomóc ludziom’” – podsumował kandydat na prezydenta Warszawy. Sam ocenił to zachowanie jako „mega odważne”, chociaż skrytykował system przygotowany przez UE.

Czytaj teraz: Scheuring-Wielgus grozi, czy ostrzega? “Po wyborach samorządowych coś się wydarzy”

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że politycy partii Razem stanowczo opowiadają się za przyjmowaniem uchodźców. Jednak Rafał Trzaskowski jeszcze w październiku 2017 roku, pełniąc funkcję Wiceszefa Europejskiej Partii Ludowej wypowiadał się chłodniej o pomyśle relokacji, twierdząc, że jego partia i prezydent Rady Europejskiej Donald Tusk zawsze sprzeciwiali się masowej relokacji. Polskę jest stać „na przyjęcie kilkudziesięciu kobiet i dzieci, żeby pokazać pewien symbol” – twierdził wtedy Trzaskowski.

Wcześniej podobną konsekwencją wykazał się Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. W maju 2017 indagowany przez dziennikarza TVP Info Schetyna powiedział, że „nie jest za tym, żeby (uchodźcy – przyp. red.) przyjeżdżali do Polski” i podkreślił, że to oficjalne stanowisko partii. Stwierdzenie to odwołał po kilku dniach.

OKO.PRESS

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY