Nasser Daszti z Kuwejtu: “ISIS to dziedzictwo islamu”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Liberalny kuwejcki działacz Nasser Daszti udzielił wywiadu dla Sky News Arabia, w którym powiedział, że “kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna”.

W innych klipach MEMRI TV, wziętych z jego wystąpień w arabskojęzycznej telewizji, Nasser Daszti mówił miedzy innymi, że że świecki system jest lepszy od religijnego o “lata świetlne” i że ruch islamski “zawsze chciał zabijać apostatów”. Powiedział: „Na poziomie kulturowym jesteśmy sekciarscy, dyktatorscy i tyrańscy. Niestety, to jest arabska mentalność” i że nadszedł czas na usuniecie religii z życia publicznego w świecie arabskim i ograniczenia jej do sfery prywatnej.

RPA: Murzyni podpalają domy białych farmerów, którzy nie chcą dać się wywłaszczyć

Oto fragmenty wywiadu.

Nasser Daszti: Przez całą historię większość religii odgrywała rolę w kontrolowaniu społeczeństw. W następstwie jednak wojen i konfliktów zrozumiano, że [sprawy] ziemskie i duchowe muszą być trzymane osobno. Jedynym wyjątkiem jest islam. Do dnia dzisiejszego wyznawcy islamu nalegają na przedstawianie swojej religii jako wszechobejmującej platformy wszystkich spraw państwa i codziennego życia.

Prezenter: Podczas gdy pan widzi to inaczej…

Nasser Daszti: Uważam islam za duchową religię, która nie różni się od żadnej innej religii. Wyznawcy islamu mają prawo do praktykowania swojej wiary. Problem jednak polega na tych wyznawcach, którzy pragną przedstawiać islam jako platformę ideologiczną. Jak powiedziałem przedtem, kiedy religia jest przedstawiana jako platforma ideologiczna, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna.

Prezenter: Jak to?

Nasser Daszti: Ponieważ religia jest oparta na zasadzie, że prawa Boga mają pierwszeństwo przed prawami jednostki. Dlatego muzułmańscy wierni, nawet porządni [ludzie], dokonują pewnych aktów zła w imię religii, ponieważ wierzą, że ich religia nakazuje im oskarżać ludzi o herezję, zabijać dyskryminować, bezcześcić lub szydzić z każdego, kto wyznaje inną wiarę. Robią to w celu zadowolenia “praw” ich Boga. Leży w ich kulturze znajdowanie wymówek dla sprawcy kosztem ofiary. Jeśli, na przykład, mężczyzna gwałci kobietę, mówią, że mężczyzny nie można pociągnąć do odpowiedzialności, bo kobieta “nie była zasłonięta i rozpaliła jego popędy”.

Uważam za osobliwe, że ta kultura oczekuje od człowieka szacunku dla wiary, która oskarża go o herezję, porównuje go z psem lub osłem, bezcześci go, szydzi z niego, odrzuca go i odmawia mu jego praw. Mimo tego wszystkiego oczekują, że będzie on respektował prawa innych. Szacunek powinien być przyznawany jednostce, nie ideologii lub wierze. Każda ideologia lub wiara, która nie jest godna szacunku, nie powinna być szanowana. Taka jest moja opinia. Według ich logiki powinniśmy szanować ideologię faszystów, Hitlera, nazistów i ISIS.

„Nie ma sprzeczności między naszym dziedzictwem religijnym, a tym, co robi ISIS”

„Problem z muzułmanami polega na tym, że są jedynym narodem, który nie chce zastosować krytyki, kiedy chodzi w własną historię. Działają tak, jak gdyby historia przelewała się od pozytywnych rzeczy i jak gdyby promowała tylko to, co dobre, a unikała złych rzeczy. To jest bez sensu. Wszystkie narody i cywilizacje mają dobre rzeczy i złe rzeczy. Wszystkie narody, które uczyniły postępy i rozkwitły, zrobiły to, kiedy krytykowały swoją historię i przeciwstawiły się starym koncepcjom i ideom. Nie jest tak z narodem islamskim, który do dnia dzisiejszego używa retoryki czci i gloryfikacji wobec tego, co zdarzyło się 1400 lat temu, twierdząc, że był to złoty wiek i że ludzie wtedy cieszyli się prawami. Zdecydowanie nie zgadzam się w tej sprawie. Nie możemy nawet trzymać się tradycji naszych dziadków sprzed 50 lat, jak więc można oczekiwać, że [będziemy] trzymać się tradycji sprzed 1400 lat i opierać się na absurdalnej kulturze ustnego przekazu minionych wydarzeń?

Prezenter: Czy zaskoczyła pana przemoc ISIS, Al-Kaidy i tak zwanych PMU (Sił Mobilizacji Ludowej)?

Nasser Dashti: Nie. Wręcz przeciwnie. Jedyne, co ISIS zrobiło, to wzięcie kamery i skierowanie jej na nasze dziedzictwo.

Prezenter: Widzi pan to jako odbicie naszego dziedzictwa?

Nasser Daszti: Tak. Nie ma sprzeczności między naszym dziedzictwem religijnym, a tym, co robi ISIS. ISIS nie jest zachodnim wytworem. Proszę spojrzeć na nasze programy szkolne. Koraniczne wersety cytowane w programach oparte są na odrzuceniu i poddawaniu ostracyzmowi innych. Wszystko to prowadzi do zdumiewających korzeni tej kultury.

/ euroislam.pl /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY