Delegacja Episkopatu Polski ma jechać do Izraela

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Episkopat Polski planuje wysłanie delegacji do Izraela. Ma to związek z konfliktem dyplomatycznym wokół nowelizacji ustawy o IPN.

O sprawie poinformował ks. bp Rafał Markowski przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Jest pewien zamysł, by przygotować wyjazd delegacji Episkopatu do Izraela. Jesteśmy na etapie przygotowań – powiedział w rozmowie z TVN 24. Dodał, że decyzję o wyjeździe skonsultował z ambasador Izraela w Polsce Anną Azari.

Biskup odniósł się do nowej ustawy o IPN. – Kiedy pojawiła się nowelizacja i zobaczyłem tą całą dyskusję polityczną, która się rozpoczęła – potem również medialną – ubolewałem z jednego powodu (…), bo przez te 30 lat prowadzenia działalności przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem – też w ścisłej współpracy z gminą żydowską w Polsce – naprawdę mam poczucie, że wiele zrobiono w tej sprawie – stwierdził.

– Wierzę w dobre intencje ustawodawców, wierzę, że chodziło o dobre imię Polski, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każda z tych ustaw – a szczególnie ta – odbije się szerokim echem społecznym. Mam poczucie, że nie przewidziano tego do końca. W związku z tym, zabrakło mi pewnych konsultacji społecznych – zaznaczył hierarcha.

Skandaliczny antypolski napis w muzeum Yad Vashem! Jest reakcja MSZ

 

Duchowny skomentował też sytuację Żydów w Polsce. – Tak jak zawsze, przez wieki Polska była krajem wielokulturowym i bardzo tolerancyjnym, takim powinna pozostać. Nasze wszelkie działania w tej chwili są skierowane na to, żeby dać poczucie Żydom mieszkającym w Polsce, żeby byli spokojni, mieli poczucie naszej przyjaźni – powiedział bp Markowski.

Tak jak zawsze, przez wieki Polska była krajem wielokulturowym i bardzo tolerancyjnym, takim powinna pozostać. Nasze wszelkie działania w tej chwili są skierowane na to, żeby dać poczucie Żydom mieszkającym w Polsce, żeby byli spokojni, mieli poczucie naszej przyjaźni – bp Rafał Markowski

Zwrócił również uwagę na konsekwencje społeczne jakie może przynieść ustawa o IPN. – Nietrudno wywołać pewnego rodzaju fanatyzmy. Szczególnie niebezpieczne są fanatyzmy religijne – stwierdził.

Rafał Markowski jest biskupem pomocniczym diecezji warszawskiej. Zasłynął wypowiedzią z lipca ubiegłego roku, kiedy to, jako pierwszy polski biskup w imieniu Episkopatu przeprosił Żydów za mord w Jedwabnem.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY