NASA zniszczy asteroidę, która ma uderzyć w Ziemię? [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / fot. screen youtube

Bennu to planetoida należąca do grupy Apolla oraz obiektów NEO i PHA, która została odkryta 11 września 1999 roku w ramach programu LINEAR.

(101955) Bennu okrąża Słońce w ciągu 1 roku i 71 dni w średniej odległości 1,13 au. Nachylenie jej orbity względem ekliptyki to 6,04°, a mimośród jej orbity wynosi 0,2038. Orbita tej planetoidy całkowicie zawiera się wewnątrz orbity Marsa. W swoim ruchu orbitalnym planetoida Bennu przecina orbitę Ziemi. Z badań przeprowadzonych przez włoskich astronomów Uniwersytetu w Pizie wynika, że w latach 2169-2199 planetoida zbliży się ośmiokrotnie do Ziemi. 8 września 2016 r. NASA wysłała misję OSIRIS-REx do planetoidy Bennu. Lot do celu ma potrwać cztery lata. Sonda ma m.in. pobrać próbki gruntu i dostarczyć je na Ziemię. Jest to trzeci próbnik wysłany w ramach programu New Frontiers.

Bennu jest jednym z najniebezpieczniejszych „potencjalnie niebezpiecznych asteroidów”, które pojawiają się w sąsiedztwie Ziemi. Według badań przeprowadzonych przez głównego badacza z University of Arizona, Dante Lauretta, opublikowanych w 2015 r., Bennu ma 1 na 2 700 szans na uderzenie w Ziemię w końcu XXI w. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że Bennu uderzy w Wenus, a nie w Ziemię.

Jak donosi w tym tygodniu zachodnia prasa (m.in. australijskie news.com.au, brytyjski „Evening Standard”) NASA traktuje jednak zagrożenie na tyle poważnie, iż nie wyklucza konieczności wysłania w kierunku Benny statku kosmicznego i zdetonowania na planetoidzie ładunku nuklearnego. Film „Armageddon” stałby się wtedy rzeczywistością.

Przed kilkoma dniami materiał o Bennu pojawił się również na prestiżowym Space.com

żródło: dzienniknarodowy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY