Antyislamista będzie odpowiadał za politykę zagraniczną USA

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent USA Donald Trump zwolnił we wtorek sekretarza stanu Rexa Tillersona i powołał na jego miejsce Michaela Pompeo, dotychczasowego szefa CIA, którego media oskarżają o antymuzułmańskie nastawienie. 

W 2013 roku, po zamachach bombowych w trakcie maratonu w Bostonie, Pompeo krytykował liderów islamskich organizacji i imamów w meczetach, że nie robią wystarczająco wiele, by przeciwdziałać islamskiemu terroryzmowi. „Cisza w obliczu ekstremizmu, która płynie ze strony najlepiej finansowanych grup działających na rzecz praw muzułmanów i z wielu meczetów w Ameryce, jest absolutnie ogłuszająca”, miał powiedzieć Pompeo.

Czytaj także: Atak na Angelę Merkel, sprawca krzyczał „Allahu Akbar” [WIDEO]

Trzy lata później Pompeo otrzymał nagrodę Orła Narodowego Bezpieczeństwa od organizacji ACT for America, która zajmowała się m.in. sprawdzaniem podręczników, żeby nie zrównywały islamu z judaizmem i chrześcijaństwem czy protestami przeciwko halal, jak opisuje organizację „The Atlantic”.

„The Atlantic” krytykuje także Pompeo za to, że chciał uznać Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną, co pozwoliłoby mu zająć się różnymi organizacjami muzułmańskimi w Ameryce, związanymi z ideologią Bractwa. Jednakże to, co „The Atlantic” przedstawia jako wiarę Pompeo w spiskowe teorie, ma swoją ugruntowaną literaturę i dokumentację dotyczącą powiązań osobowych, finansowych i ideologicznych BM.

„Cisza w obliczu ekstremizmu, która płynie ze strony najlepiej finansowanych grup działających na rzecz praw muzułmanów i z wielu meczetów w Ameryce, jest absolutnie ogłuszająca”

Innym z zarzutów o „islamofobię” wobec nowego szefa Departamentu Stanu jest to, że miał powiedzieć, iż radykalni muzułmanie chcą „zmieść chrześcijan z powierzchni Ziemi”. Pompeo, gorąco wierzący chrześcijanin, chciałby, żeby amerykańska polityka uwzględniała tą perspektywę. Zarzuty o tyle mogą budzić zdziwienie, że zarówno Al Kaida, jak i Państwo Islamskie wielokrotnie określały swoją walkę jako walkę z „krzyżowcami”, a w doktrynę islamu jest wpisana wizja wyznawania tej religii na całym świecie.

Pompeo podobnie jak Donald Trump jest przeciwnikiem zawartej przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę umowy z Iranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Pełniąc funkcję dyrektora CIA Pompeo nie wahał się przed porównaniem Iranu do ISIS.

/ euroislam.pl /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY