Polityczne trzęsienie ziemi na Słowacji – Premier Robert Fico ogłosił, że jest gotów do dymisji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot: Patrick Seeger

Polityczne trzęsienie ziemi na Słowacji. Premier Słowacji Robert Fico ogłosił, że jest gotów do dymisji.

Jest to największy od lat kryzys polityczny w tym kraju, który wybuchł po zabójstwie dziennikarza śledczego Aktuality.sk Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej.

Fico potwierdził: – Byłem u prezydenta i zaproponowałem mu, że jestem gotowy do dymisji. Szef rządu ma zostać wybrany ze SMER. Partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym jest rządzącym ugrupowaniem na Słowacji.

Oznaczałoby to, że nie będzie wcześniejszych wyborów, a SMER porządzi do końca kadencji. Trwają teraz rozmowy Fico z koalicjantami. Według sondażu poparcie dla SMER spadło z 25,5 proc. do 20,2 proc.

Ujawnione przez zamordowanego Kuciaka powiązania polityków z mafią świadczą o kryzysie słowackiej demokracji. Wielu komentatorów domagało się ustąpienia premiera Fico.

SMER odnotowało rekordowo niskie poparcie – politolodzy twierdzą, że jest to przede wszystkim spowodowane reakcją polityków na wysuwane przez dziennikarzy śledczych oskarżenia o korupcję. Premier Fico nazwał ich “dżihadystami”, “hienami”, “idiotami”, oraz “antysłowackimi prostytutkami”.

onet.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY