Premier Litwy: Zachowamy się tak, jak tego spodziewa się Polska

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ jp.lt

Premier Litwy Saulius Skvernelis udzielił wywiadu radiowej Jedynce. Zapewnił w nim o poparciu dla Polski, którą uznał za strategicznego partnera Republiki Litewskiej.

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś w Wilnie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite oraz z szefami gabinetów Litwy, Łotwy i Estonii – Sauliusem Skvernelisem, Marisem Kuczinskisem i Jurim Ratasem. Tematem rozmów ma być m.in. bezpieczeństwo, energetyka i prawa mniejszości polskich.

Skvernelis był ,,Sygnałach Dnia” pytany o stosunek Litwy do sporu między Polską, a Unią Europejską. –Trzeba po prostu pamiętać, że my zawsze opowiadamy się za tym, żeby wszelkie nieporozumienia, które się pojawiają, powinny być rozstrzygane za pomocą dialogu. Trzeba poszukiwać kompromisu. To samo dotyczy obecnej sytuacji panującej między Polską a Unią Europejską – stwierdził premier Litwy. – Litwa naprawdę może być swego rodzaju mediatorem i pośrednikiem między KE a Polską, jeśli jest to potrzebne – dodał.

Morawiecki: Oczekujemy analizy ,,białej księgi”

Skomentował on także kwestię ewentualnych sankcji, jakie grożą Polsce. – Można szukać rozwiązań, które nie będą prowadzić do podejmowania radykalnych decyzji. To chyba najważniejszy punkt, bo myślę, że Polska na pewno znajdzie taki kompromis, który nie pozwoli mówić o sankcjach, albo wprowadzeniu pewnych ograniczeń wobec Polski – powiedział. Jeśli jednak dojdzie do tego, że jednak tak nie będzie – choć nie wierzę, że może do tego dojść – to przyjmując pozycję, która zależy też od naszego Sejmu, rządu i pani prezydent, rozważymy to, że Polska jest naszym strategicznym partnerem i będziemy przede wszystkim się tym kierować i na pewno Polskę wesprzemy – zapowiedział szef litewskiego rządu.

Był także pytany o to, jak się zachowa Litwa, jeśli będzie miało miejsce głosowanie w tej sprawie. – Na pewno będziemy zachowywać się i myśleć tak, jak tego od nas spodziewa się Polska – zapewnił Skvernelis.

Na pewno będziemy zachowywać się i myśleć tak, jak tego od nas spodziewa się Polska – zapewnił Skvernelis.

Gość Polskiego Radia mówił także o relacjach polsko-litewskich. Potencjał ludzki, kulturalny, ekonomiczny między naszymi krajami jest niewykorzystany i te stosunki muszą być inne. Bardzo się cieszę, że się zmieniają i to w lepszą stronę – powiedział. – Cieszy mnie, że władze i instytucje Republiki Litewskiej prowadzą dialog z partnerami w Polsce i myślę, że nie mamy innego wyboru. Polska to nasz najbliższy sąsiad, członek NATO i Unii Europejskiej – dodał.

Saulius Skvernelis odniósł się również do kwestii bezpieczeństwa. – Razem z Polską, w ramach sojuszu NATO możemy i musimy dążyć do tego, aby była zapewniona obrona powietrzna. Rozmieszczenie Iskanderów w obwodzie kaliningradzkim na stałe to dodatkowy czynnik, który jest powiązany nie tylko z krajami bałtyckimi i Polską. W zasięgu Iskanderów mogą znaleźć się też stolice innych państw – stwierdził.

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY