Prof. Bartyzel: “Niedorzeczne i niegodziwe jest włączanie tzw. emigracji pomarcowej’68 w ciąg emigracji polskich”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Profesor Bartyzel postanowił zabrać głos ws. wydarzeń z Marca’68 i następującej potem emigracji.

Jak zaznaczył – Niedorzeczne i niegodziwe zarazem jest włączanie tzw. emigracji pomarcowej ’68 w ponad dwustuletni ciąg emigracji polskich od konfederatów barskich począwszy, po emigrację “solidarnościową” w stanie wojennym.

https://www.facebook.com/jacek.bartyzel.7/posts/2063344330347316

Profesor podkreślił – Wszyscy tamci emigranci, choć w jakiś sposób na swoją dolę zasłużyli przez nieroztropne porywy albo (1939) błędy i zaniedbania, to bez wątpienia unosili w swoich sercach na drogach wygnania miłość do Polski i ostatnią rzeczą, którą pragnęliby czynić, byłoby świadome szkodzenie jej.

Zdaniem prof. Bartyzela, zarówno emigracje poprzednie, jak i późniejsza „dotykały ludzi, którym za ich działalność na rzecz Polski groziła śmierć albo więzienie czy zsyłka lub przynajmniej szykany i nieustanna inwigilacja”. Emigracja pomarcowa była pierwszą i jedyną, która udając się za granicę (bo przecież nie “uchodząc”, tylko z własnej woli, skwapliwie korzystając z oferty, za paszportami), unosiła w swoich sercach nienawiść do Polski. Nie do komunizmu, nie do tych, którzy Polskę zniewolili, ale po prostu i tylko do Polski i Polaków.

Profesor odniósł się także do postaci Baumana – Na emigrantów pomarcowych czekał znakomicie zorganizowany system zabezpieczenia, życie w dobrobycie, wręcz komforcie, jakiego nie mieli w kraju nawet ci, którym przysługiwały talony do sklepów za żółtymi firankami. A dla “elity umysłowej” – także ścieżki kariery naukowej i międzynarodowej sławy. Któż pamiętałby dziś o tow. mjr. Baumanie, gdyby nie spotkało go takie “prześladowanie”?

 

Facebook
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY