ABW zatrzymała członka ISIS – trafił do Europy jako uchodźca

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Państwo Islamskie (ISIS) miało swojego człowieka w Polsce. To współpracownik zamachowców z Paryża. Złapała go Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – czytamy w środowej “Rzeczpospolitej”.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oskarżył Mourada T. – obywatela Maroka – o udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym (międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie, w skrócie ISIS). Chodzi o przestępstwo z art. 258 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Florencja: imigranci protestowali przeciwko rasizmowi. Doszło do zamieszek

Akt oskarżenia przesłany do Sądu w tej sprawie jest pierwszym w Polsce, dotyczącym bezpośredniego współpracownika tak ważnej w strukturze ISIS osoby. Rozprawa będzie się toczyła przed Sądem Okręgowym w Katowicach.

Śledztwo w sprawie ustalenia tożsamości osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną zostało wszczęte na skutek zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Katowicach.

Ustalono, że oskarżony Mourad T. od grudnia 2014 r. do września 2016 r. w Katowicach, Rudzie Śląskiej, a także na terenie krajów Unii Europejskiej takich jak: Austria, Grecja, Węgry, a także w Serbii oraz Turcji, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, brał udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym – międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS).

Jak terrorysta trafił do Polski?

Pod koniec 2014 . do miejscowości Edirne w Turcji przyjechało szereg osób, które brały udział w działalności ekstremistów religijnych. Wśród tych osób był także jeden z najaktywniejszych przedstawicieli ISIS działających w Europie – Abedlhamid AbbaoudBył on zaangażowany m.in. w wysyłanie bojowników i zwiadowców do krajów Zachodniej Europy, a także w organizację zamachów w Paryżu w 2015 . Abdelhamid Abbaoud, z którym współpracował oskarżony Mourad T., został zabity przez francuską policję w zasadzce w Saint Denis w dniu 18 listopada 2015 r. Abbaoud pełnił bardzo ważną rolę w ISIS. Zajmował się wysyłaniem bojowników i zwiadowców do krajów Europy zachodniej oraz wysyłaniem młodych muzułmanów na szkolenia wojskowe w Syrii. Sam osobiście wielokrotnie występował w materiałach propagandowych ISIS.

W miejscowości Edirne w Turcji byli także Abu Khalid Al-Baljiki (Soufiane Amghar) oraz Abu Z-Zubayr Al-Baljiki (Khalid Ben Larbi) – dwójka terrorystów zabitych 15 stycznia 2015 roku w obławie w Verviers w Belgii. Wśród nich był również oskarżony Mourad T., który regularnie kontaktował się z tymi osobami, spotykał się z nimi i podejmował wspólnie z nimi działania związane z działalnością terrorystyczną. M.in. w telefonie użytkowanym przez Mourada T. ujawniono pliki ze zdjęciami z instrukcjami dotyczącymi tworzenia urządzeń wybuchowych – inicjowanej przy użyciu telefonu komórkowego, wytworzonej metodą chałupniczą, bomby, a także zdjęć obiektów, wobec których materiały wybuchowe miały być użyte.

Z materiałów śledztwa wynika ponadto, że oskarżony Mourad T. był współpracownikiem werbownika ISIS – Abdelhamida Abbaouda. Oskarżony pełnił rolę zwiadowcy Abbaouda. W końcu grudnia 2014 r. zatrzymany przez ABW islamista, wspólnie z innymi osobami zaangażowanymi w działalność terrorystyczną, udał się w podróż z zamiarem nielegalnego przedostania się do Grecji, a docelowo do Niemiec. Mourad T. z Grecji, przez Macedonię i Serbię, dostał się na Węgry. Z Węgier przedostał się on do Austrii. Stamtąd oskarżony przyjechał przez Czechy do Polski do Rybnika, gdzie został zatrzymany 5 września 2016 r. Od tego czasu, na wniosek prokuratora, stosowany jest wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Obejrzyj:

Posługiwał się fałszywymi danymi

Podróżując po Europie, Mourad T. posługiwał się fałszywymi danymi co do swojej tożsamości. W Serbii podał, że jest Syryjczykiem, urodził się w miejscowości Halab, nazywa się Mourad Sultan, a jego data urodzenia to 11 listopada 1995 r. W rzeczywistości urodził się on 22 stycznia 1990 r. w Casablance w Maroku. Miał on przy tym pełną świadomość, że przekraczając nielegalnie granice krajów Unii Europejskiej, powinien przedstawiać się, jako osoba młodsza niż w rzeczywistości był, a także że jest Syryjczykiem. Była to wiedza powszechna wśród nielegalnych imigrantów. Dlatego też, podróżując nielegalnie z Turcji do Grecji, pozostawił w Turcji swój paszport u zaufanej osoby.

Po przybyciu do Wiednia w Austrii 7 lutego 2015 r. Mourad T., chcąc uzyskać prawo do stałego pobytu (azylu), podał nieprawdziwą datę swojego urodzenia (22 listopada 1996 r.). W wyniku tego kłamstwa Federalny Urząd do Spraw Obcokrajowców i Azylu wydał mu 7 lutego 2015 r. kartę uprawniającą do pobytu oraz poświadczającą tożsamość.

Tym poświadczającym nieprawdę dokumentem oskarżony Mourad T. posługiwał się od 22 czerwca 2015 r. do 15 marca 2016 r. w Wiedniu, Katowicach i Rudzie Śląskiej.

Przemycał również narkotyki

Przebywając w Polsce w Rybniku, Marokańczyk posiadał narkotyki: 0,41 g marihuany oraz 1,3 g haszyszu. Kupił je w Austrii i przewiózł samochodem do Polski. W Austrii miał co najmniej 3,1 g marihuany oraz 4 sztuki tabletek MDMA.

/ interia.pl / niezalezna.pl /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY