Oblali komunistyczny pomnik. Sąd umorzył sprawę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Historyczna prawda zatriumfowała przed sądem. Sprawa trzech młodych mężczyzn, którzy we wrześniu ubiegłego roku oblali farbą komunistyczny pomnik w Rząbcu została umorzona.

Byli oni oskarżeni o czyn z artykułu 261. Kodeksu Karnego:  ,,Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Dziś, po dwóch wcześniejszych rozprawach, włoszczowski Sąd Rejonowy ogłosił wyrok w tej sprawie. Została ona umorzona ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu. Sędzia stwierdził, że przestępstwem nie jest oblanie farbą pomnika wpisanego na listę dekomunizacyjną. Takiego też rozstrzygnięcia domagała się obrona.

Kontrowersyjna wypowiedź Bartoszewskiego. Powinniśmy przeprosić za Marzec ’68

– Pomimo tego, że weszła w życie ustawa dekomunizacyjna i sejm RP uznał przez uchwałę, że NSZ dobrze przysłużył się Polsce, taki obiekt nadal widnieje w miejscu publicznym. Wraz z kolegami poczuliśmy bezsilność wobec bierności władz lokalnych na taki stan rzeczy i postanowiliśmy zamanifestować to, że nie podoba nam się ten pomnik, który szkaluje dobre imię NSZ. Kilkukrotnie zgłaszaliśmy wnioski o usuniecie tego obiektu, niestety bez odzewu ze strony samorządu. Braliśmy czynny udział w realizacji filmu pt.,,Bitwa pod Rząbcem”, który odkłamuje wydarzenia jakie miały miejsce w 1944 roku w Rząbcu. Co roku odbywają się w tej miejscowości uroczystości, które gromadzą miejscową ludność. Bywał na nich także ambasador federacji Rosyjskiej – powiedział nam przed poprzednią rozprawą jeden z oskarżonych.

Obwinionych od początku wspierały liczne środowiska patriotyczne, m.in. senator Jan Żaryn, czy opozycjoniści z czasów PRL – Eugeniusz Szostak, Adam Słomka,  Witold Szałankiewicz i Józef Filipek. Ich obrony podjął się Instytut ,,Ordo Iuris”.

8 września 1944 r. w okolicach Rząbca doszło do starcia Brygady Świętokrzyskiej NSZ z oddziałem AL Tadeusza Grochala ,,Tadka Białego” i towarzyszącymi im radzieckimi skoczkami. Przyczyną bitwy było wzięcie do niewoli patrolu Brygady. Jeńców udało się odbić. W wyniku starcia zginęło 16 komunistów i 4 żołnierzy NSZ. O tych wydarzeniach opowiada film ,,Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”.

W 1952 r. w Rząbcu stanął pomnik z napisem: „W tych lasach w dniu 8 IX 1944 r. oddziały Armii Ludowej i partyzantów radzieckich zostały podstępnie napadnięte przez wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów NSZ-kich „Bohuna”. Cześć i sława 74 bohaterom poległym w walce o wyzwolenie narodowe i społeczne ludu polskiego w 10. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej”.

 

Zobacz też.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY