Włoszczowa – manifestacja ,,Solidarni z sądzonymi za walkę o prawdę historyczną”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ dwory.cal.pl

1 marca we Włoszczowie będzie miała miejsce kolejna rozprawa oskarżonych o zniszczenie komunistycznego pomnika w Rząbcu. Jednocześnie odbędzie się manifestacja solidarności z obwinionymi.

We wrześniu ubiegłego roku trzech młodych mężczyzn z województwa świętokrzyskiego oblało farbą pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Ludowej znajdujący się w Rząbcu w powiecie włoszczowskim. Sprawców ujęła policja. Zostali oskarżeni o czyn z artykułu 261. Kodeksu Karnego:  ,,Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Pierwszy raz stanęli przed sądem 23 stycznia. Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 1 marca.

Obrony oskarżonych podjęli się prawnicy z Instytutu ,,Ordo Iuris”. Po ich stronie stanęły liczne środowiska patriotyczne, w tym m.in. prof. Jan Żaryn.

Pomimo tego, że weszła w życie ustawa dekomunizacyjna i sejm RP uznał przez uchwałę, że NSZ dobrze przysłużył się Polsce, taki obiekt nadal widnieje w miejscu publicznym. Wraz z kolegami poczuliśmy bezsilność wobec bierności władz lokalnych na taki stan rzeczy i postanowiliśmy zamanifestować to, że nie podoba nam się ten pomnik, który szkaluje dobre imię NSZ. Kilkukrotnie zgłaszaliśmy wnioski o usuniecie tego obiektu, niestety bez odzewu ze strony samorządu. Braliśmy czynny udział w realizacji filmu pt.,,Bitwa pod Rząbcem”, który odkłamuje wydarzenia jakie miały miejsce w 1944 roku w Rząbcu. Co roku odbywają się w tej miejscowości uroczystości, które gromadzą miejscową ludność. Bywał na nich także ambasador federacji Rosyjskiej – mówi jeden z oskarżonych

Kielce: SLD zapowiada demonstrację w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Fundacja ,,Odzyskajmy Naszą Historię” organizuje w czwartek przed włoszczowskim sądem  przy ul. Kusocińskiego demonstrację pod hasłem: ,,Solidarni z sądzonymi za walkę o prawdę historyczną”. Rozpocznie się ona o 10. – Okaż solidarność z oskarżonymi i wyraź sprzeciw wobec reliktów komunizmu na terenie naszego kraju! -piszą oskarżeni w wydarzeniu na Facebooku. Jak zapewniają w demonstracji wezmą udział działacze antykomunistycznej opozycji – Eugeniusz Szostak, Adam Słomka,  Witold Szałankiewicz i Józef Filipek.

8 września 1944 r. w okolicach Rząbca doszło do starcia Brygady Świętokrzyskiej NSZ z oddziałem AL Tadeusza Grochala ,,Tadka Białego” i towarzyszącymi im radzieckimi skoczkami. Przyczyną bitwy było wzięcie do niewoli patrolu Brygady. Jeńców udało się odbić. W wyniku starcia zginęło 16 komunistów i 4 żołnierzy NSZ. O tych wydarzeniach opowiada film ,,Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”.

W 1952 r. w Rząbcu stanął pomnik z napisem: „W tych lasach w dniu 8 IX 1944 r. oddziały Armii Ludowej i partyzantów radzieckich zostały podstępnie napadnięte przez wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów NSZ-kich „Bohuna”. Cześć i sława 74 bohaterom poległym w walce o wyzwolenie narodowe i społeczne ludu polskiego w 10. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej”.

Zobacz też.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY