Węgry: Do MSZ zostanie wezwana ambasador Ukrainy w Budapeszcie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto poinformował, że wezwie ambasador Ukrainy na Węgrzech. Wezwanie ma związek z atakiem na biuro Zakarpackiego Węgierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Użhorodzie.

Szijjarto powiadomił również, że na Ukrainę, w trybie natychmiastowym, wrócą węgierski konsul generalny w Użhorodzie na południowym zachodzie Ukrainy Jozsef Buhajla i ambasador Węgier w Kijowie Ernoe Keskeny, którzy przebywali w Budapeszcie na naradzie ambasadorów.

Według władz na Ukrainie narastają skrajne idee polityczne. Szef węgierskiej dyplomacji twierdzi, że to efekt przyjętych przez ukraiński parlament ustaw, które bardzo ograniczają prawa mniejszości. Szijjarto powiedział mediom, że to także efekt nieustannego zastraszania członków węgierskiej mniejszości na Zakarpaciu.

Atak zdecydowanie potępił Sekretariat Stanu ds. Polityki Narodowościowej Węgier. Do sprawy odnieśli się również najważniejsi politycy w kraju – wicepremier Zsolt Semjen i sekretarz stanu ds. narodowościowych Arpad Janos Potapi. Oświadczyli oni, że rząd zapewni wszelkie wsparcie i środki w celu jak najszybszego naprawienia szkód.

Minionej nocy doszło do kolejnego podpalenia ośrodka kultury mniejszości węgierskiej, żyjącej w obwodzie zakarpackim. W ośrodku Użhorodzie wybuchł pożar, który poprzedziła eksplozja w pobliżu budynku.

 

onet.pl
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY