Niemcy: Armii brakuje nie tylko sprawnych czołgów czy śmigłowców, ale także zimowych ubrań i namiotów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Niemiec powiewająca nad Reichstagiem.

Flaga Niemiec powiewająca nad Reichstagiem. / fot. pixabay.com

Pojawiają się kolejne doniesienia na temat stanu niemieckiej armii – W RFN brakuje już nie tylko sprawnych czołgów czy śmigłowców, ale także zimowych ubrań i namiotów.

Dane ujawnił dziennik „Rhenische Post”. Gazeta opierała się na ostatnim raporcie niemieckiego resortu obrony. Jak można przeczytać – braki w wyposażeniu odczuwają nawet jednostki przeznaczone do działania w ramach sił szybkiego reagowania NATO.

Dane dotyczą chociażby wojskowych namiotów, w latach 2018-2020 potrzebnych jest im 10 tys. wojskowych namiotów. Dziś dostępnych jest jednak tylko około 2,5 tys. – jednak nie wszystkie są zdolne do użytku. Braki sprzętowe dotyczą również stanu odzieży zimowej czy kamizelek kuloodpornych. Prognozy przewidują, że taka sytuacja ma utrzymać się co najmniej do 2021 roku.

Sprawę skomentował rzecznik resortu Jens Folsdorff. Poinformował, że na początku 2018 roku Bundeswehra znajduje się w okresie przygotowawczym przed przejęciem dowództwa nad siłami szybkiego reagowania Sojuszu i oddania do jego dyspozycji nawet do 10 tys. żołnierzy. Proces ma zostać zakończony pod koniec tego roku. Jego efektem będzie analiza obecnego stanu wojsk lądowych i uzupełnienie braków w ich wyposażeniu

Niemiecki resort obrony zapewnia media, że braki zostaną uzupełnione, a państwo będzie w stanie wykonać zobowiązania sojusznicze. W praktyce może to jednak oznaczać  – obok interwencyjnych zakupów wyposażenia – zabranie sprzętu z innych jednostek i przekazanie ich siłom wydzielonym.

Artykuł Rhenische Post to nie pierwsze niepokojące informacje na temat sytuacji w niemieckim wojsku. Od 2014 roku media, m.in. Tagesschau.de i Suddeutsche Zeitung alarmowały o złym stanie sprzętu lotniczego. Wg. doniesień medialnych do służby operacyjnej gotowych było tylko około 40 proc. maszyn Luftwaffe.

Defence24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY