Minister Gliński: Rząd PiS nie będzie delegalizował ONR

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Piotr Gliński

Piotr Gliński / Fot. Flickr

“Rada Ministrów nie będzie podejmować działań mających na celu delegalizację ONR-u bądź innych organizacji o charakterze narodowym” – czytamy w odpowiedzi na interpelacje posłów: Rzymkowskiego, Józwiaka i Winnickiego ws. słów wiceminister Gawin o delegalizacji ONR.

W grudniu zeszłego roku na spotkaniu na konferencji “Zjawisko antysemityzmu w Polsce”, współorganizowanej przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami i Shapiro Silverberg Central Europe Office podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin powiedziała:

-Wydaje mi się, że ten marsz jest absolutnym problemem. Nie wiem, jak doszło do rejestracji ONR, bo w zasadzie jest to sprzeczne z konstytucją. I na pewno będziemy musieli się temu przyjrzeć. To znaczy delegalizacja ONR w jakiejś perspektywie czasowej jest absolutnie niezbędna, potrzebna.

Czytaj także: Wiceminister kultury Magdalena Gawin do dymisji? Internauci wściekli

Posłowie  Bartosz Józwiak oraz Tomasz Rzymkowski oraz prezes Ruchu Narodowego – Robert Winnicki wystosowali interpelację w sprawie wypowiedzi wiceminister Gawin. Zapytali m. in. o to czy Rada Ministrów będzie podejmowała działania mające na celu delegalizację stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny oraz innych organizacji o charakterze narodowym.

Po 3 miesiącach dostali odpowiedź od ministra Piotra Glińskiego, w której możemy przeczytać:

Rada Ministrów nie będzie podejmować działań mających na celu delegalizację ONR-u bądź innych organizacji o charakterze narodowym. Przy czym podkreślam w tym miejscu wyraźnie, że odnoszę się wyłącznie do organizacji o jednoznacznie „narodowym” charakterze, przez co rozumiem nawiązanie do tradycji Narodowej Demokracji lub myśli politycznej Romana Dmowskiego.

Obejrzyj:

Mimo, że jak czytamy w odpowiedzi na interpelacje “opinia wyrażona przez podsekretarz stanu Magdalenę Gawin nie jest oficjalnym stanowiskiem Rady Ministrów”, to Pani Gawin nadal piastuje stanowisko w ministerstwie.

/ medianarodowe.com / sejm.gov.pl /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY