W Elblągu kolejny raz godnie uczczono Wyklętych [+FOTO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Marcin Mongiałło (elblag.net)

24 lutego o godz. 14.00 przy pomniku  Polskiego Państwa Podziemnego  przy skwerze rtm. Witolda Pileckiego zgromadziło się około 150 osób(dane z policji), które wzięły udział w III Elbląskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przeszedł on ulicami Traugutta, Górnośląską, Agrykola, aż do Ronda Żołnierzy Wyklętych. 

Marsz zgromadził przedstawicieli różnych środowisk. Wśród jego organizatorów wymienić należy Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci, Obóz Narodowo-Radykalny, Stowarzyszenie Wolność i Niepodległość, Komitet Społeczny-Zjednoczeni dla Narodu. Swój wkład w organizację marszu mieli również kibice Olimpii Elbląg. Marsz przebiegł bez  żadnych zakłóceń,mimo niesprzyjającej atmosfery panującej w Elblągu.

Czytaj także: [NASZ WYWIAD] Gierwatowski: “Będę walczył o dobre imię ONR”

Na tydzień przed marszem pamięci została zaprezentowana wystawa banerowa “Żołnierze  Wyklęci”, która była  również swoistym akcentem podczas marszu pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Patronat honorowy nad marszem objął Związek  Żołnierzy Narodowych Sił  zbrojnych.

Swoje poparcie dla elbląskiego marszu  poprzez przystąpienie do Komitetu Honorowego Gości Wspierających wyrazili:

  • prof. Tomasz Panfil (historyk)
  • ks.Jarosław Wąsowicz
  • Kajetan Rajski ( redaktor naczelny Kwartalnika “Wyklęci”)
  • Tomasz Greniuch (historyk, autor m.in. książki “Śmiertelni”)
  • Leszek Żebrowski (historyk,publicysta specjalizujący się w tematyce NSZ)
  • Tadeusz Płużański (publicysta, prezes Fundacji “Łączka)
  • Ewa Szakalicka ( reżyser filmowy,m.in.filmu “Podwójnie wyklęty”)
  • dr Rafał Sierchuła (historyk, dr nauk humanistycznych)
  • Marek Franczak(syn sierż.Józefa Franczaka, ps.”Laluś”)
  • Andrzej Stryjewski (syn sierż.Wiktora Stryjewskiego, ps.”Cacko” ).Gościem honorowym był historyk Tomasz Greniuch, doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego specjalizujący się w badaniu tematyki Żołnierzy Wyklętych. Zabrał on głos na początku marszu, przypominając wyrok Sądu Rejonowego w Elblągu sprzed kilku dni, uniewinniający działacza Partii Razem Roberta Kolińskiego w sprawie z oskarżenia prywatnego o zniesławienie (art 212 KK) .

Tomasz Greniuch odniósł się do wyroku elbląskiego sądu wskazując, że pamięć żołnierzy wyklętych została zbrukana.

Obejrzyj: 

Organizując marsz środowiska patriotyczne z Elbląga oddały cześć wszystkim żołnierzom podziemia niepodległościowego, którzy z bronią w ręką walczyli o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę.

W czasie marszu wznoszono m.in. okrzyki:”Każdy komuch niech pamięta dla nas Polska to rzecz święta”, “Narodowe Siły Zbrojne NSZ”, “Bury, Bury patrzy z nieba. Zachowałeś się jak trzeba”, “Inko, Inko patrzysz z nieba. Zachowałaś się jak trzeba”, “Armio wyklęta dziś Elbląg o Was pamięta”, “Żeby Polska była Polską bój toczyło leśne wojsko”.

Po marszu pamięci odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Greniuchem,który wygłosił piękny wykład  ,za co został uhonorowany  brawami.Podczas spotkania można było nabyĆ najnowszą książkę Tomasza Greniucha – “Śmiertelni.Historia oparta na faktach”.

/ elblag.net /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY