REKLAMA

Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków – apel polskich Sprawiedliwych

REKLAMA

Polacy uhonorowani tytułem ,,Sprawiedliwy wśród narodów świata” wystąpili z apelem do rządów i parlamentów Polski i Izraela. W liście otwartym proszą budowanie ,,przymierza i przyszłości”.

My Sprawiedliwi, ostatni żyjący spośród 6850 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zwracamy się z apelem do rządów i parlamentów Izraela i Polski o powrót na drogę dialogu i pojednania – napisali. – Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze dwa narody połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią, budowały w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie – stwierdzają Sprawiedliwi.

Przypominają oni skalę zbrodni popełnionej na Żydach i Polakach. Zwracają także uwagę na licznych przedstawicielach narodu polskiego, którzy pomagali Żydom. – Zabito 6 milionów obywateli Rzeczypospolitej, w tym 3 miliony polskich Żydów. Mimo ogromnych strat naród polski przetrwał, ale społeczność polskich Żydów przestała istnieć. W tych strasznych czasach, gdy w okupowanej Polsce groziła kara śmierci za jakąkolwiek pomoc naszym żydowskim współobywatelom, wielu podjęło wyzwanie niesienia pomocy. Setki Polaków ten czyn solidarności przypłaciło życiem, dając świadectwo najwyższej miłości bliźniego – napisali w liście.

Izraelskie media: Polska “zamroziła ustawę o IPN”. Polski rząd dementuje

Autorzy apelu zaznaczyli również, że Polacy, którzy pomagali Niemcom w Holokauście ,,postępowali we własnym imieniu, nie w imieniu polskiego państwa.” – Jednak to w ramach zbrodniczej polityki Adolfa Hitlera i na rozkaz władz niemieckich powstawały obozy koncentracyjne i obozy zagłady na terenach polskich i III Rzeszy: w Auschwitz-Birkenau, Sobiborze, Bełżcu, Treblince, Mauthausen-Gusen, Gross-Rosen, Ravensbruck… To Niemcy zniszczyli wiosną 1943 roku warszawskie getto, a rok później całą Warszawę – stolicę Polski, mordując w tym mieście ok. 180 tys. Polaków. – dodają.

List podpisało 50 ostatnich żyjących polskich sprawiedliwych w tym kierownictwo Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Trafił on już do rąk premiera Mateusza Morawieckiego. Ma być przekazany także marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu oraz szefowi rządu Izraela i przewodniczącemu tamtejszemu parlamentu.

Zobacz też.

REKLAMA

Komentarze