O. Gużyński upomniany przez prowincjała! “Jego wypowiedzi były w niektórych przypadkach zagrażające prawdom wiary”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ youtube.com

Tezy wygłaszane publicznie przez dominikanina o. Pawła Gużyńskiego od dawna wywołują wiele kontrowersji. Ostatecznie musiał interweniować prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki, który udzielił o. Gużyńskiemu upomnienia kanonicznego. 

Prowincjał o. Paweł Kozacki opublikował w sprawie o. Gużyńskiego specjalne oświadczenie. Pojawiły się w nim poważne zarzuty. Prowincjał dominikanów stwierdził m.in., że wypowiedzi o. Gużyńskiego “były w niektórych przypadkach nieroztropne i zagrażające prawdom wiary”.

Publikujemy pełną treść oświadczenia:

Po wysłuchaniu opinii komisji teologicznej powołanej do oceny publicznych wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego, dekretem z dnia 26 stycznia 2018 r. udzieliłem mu upomnienia kanonicznego, uznając, że jego wypowiedzi były w niektórych przypadkach nieroztropne i zagrażające prawdom wiary. Wezwałem też o. Pawła do roztropności podczas przyszłych publicznych wypowiedzi.

Wobec wątpliwości co do zgodności niektórych wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego z nauczaniem Kościoła, poleciłem mu zorganizowanie i przeprowadzenie wewnętrznej dominikańskiej debaty dotyczącej stosunku prawa naturalnego i prawa stanowionego oraz roli Kościoła w demokratycznym stanowieniu prawa.

Nie jest jasne o jakie konkretnie wypowiedzi o. Gużyńskiego może chodzi. Trudno jednak nie dostrzec, że duchowny jest nader częstym gościem mediów takich jak np. TVN, czy “Gazeta Wyborcza”.

Był również uczestnikiem przystanku Woodstock, podczas którego krytykował Kościół za… “deal z nacjonalistami”.

Od początku było wiadomo, że z takiej kolaboracji nie da wyjść bez szwanku – mówił. –  Czyż nie jest absurdalne, by dokonywać dealu z jawnie faszyzującymi ludźmi? Bo z „lewakami” nie wypada? Czy wystarczą hasła „prawdziwy Polak katolik”, i Kościół już kłania im się w pas, chwaląc za prawdziwość? To intelektualna miernota, moralne dno. Bo głupotą jest właśnie nietrafne ocenianie rzeczywistości, złe interpretowanie zjawisk. Nie można wychodzić z Ewangelii, która jest ucztą miłości, i krzyczeć „na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”. To się z Ewangelią nie zgadza. – mówił wtedy o. Gużyński.

gosc.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY