Francuzi wyeliminowali 450 dżihadytstów działających w Sahelu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Francuski resort obrony poinformował, że siły zbrojne wyeliminowały, podczas trwającej trzy i pół roku operacji „Barkhane”, 450 dżihadytstów działających w Sahelu.

Francuskie wojska także poniosły straty – w ubiegła środę w wyniku wybuchu miny pułapki zginęło dwóch żołnierzy. Podczas działań Francji na terytorium obejmującym Mauretanię, Mali, Czad, Burkina Faso i Niger zginęło 22 żołnierzy. Dziennik „Le Parisien” informuje, że wojska odniosły w ostatnio dwa zwycięstwa w starciach z islamistami. Podczas konfrontacji, do której doszło 100 km od miasta Gao we wschodnim Mali oraz podczas starcia z francuskimi komandosami, w czasie którego śmierć poniosło 23 dżihadystów.

Media informują również, że wśród zabitych są wysoko postawieni członkowie Zgromadzenia na Rzecz Zwycięstwa Islamu i Muzułmanów. Ministerstwo obrony potwierdziło, że w czasie ostatniego roku zostało zabitych 120 dżihadystów, natomiast kolejnych 150 Francuzi przekazali w ręce sił malijskich.

“Barkhane” została powołana w miejsce operacji „Serval”, której celem było odbicie z rąk Ruchu na rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej terytoriów zajętych na ternie Mali w 2012 r. Celem francuskiego rządu jest eliminacja jednego z gniazd globalnego terroryzmu jak nazwała Sahel szefowa francuskiego ministerstwa obrony Florence Parly.

Defence24.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY