Kolejna antypolska wypowiedź! Były szef MSZ Izraela: Polska umniejsza swą winę za Holokaust!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W portugalskim dzienniku “Diario de Noticias” ukazał się w sobotę tekst byłego szefa izraelskiej dyplomacji Szlomo Ben-Amiego, w którym wymienił on Polskę w gronie państw umniejszających swą winę za Holokaust.

Jest to kolejny atak na polskę związku z uchwaleniem ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Izrael w skandaliczny sposób zareagował na nową ustawę przyjętą przez Sejm. Premier Benjamin Netanjahu potępił w sobotę nowe ustawodawstwo w Polsce, które zakazuje jakichkolwiek wzmianek o zbrodniach przez “naród polski” podczas Holokaustu, wzywając ambasadora Izraela w Warszawie do spotkania z polskim premierem w sprawie kontrowersyjnego projektu ustawy.

Zobacz też: Izrael atakuje Polskę – “Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni”

W artykule pt. Polityka pamięci narodowej Ben-Ami krytykuje polską ustawę o IPN twierdząc, że poprzez nowe przepisy Prawo i Sprawiedliwość prowadzi inteligentną i cyniczną grę.

Autor uważa, że eksponowanie przez PiS historii Polaków, którzy padli ofiarą nazistów, albo tych, którzy na prześladowania Żydów odpowiedzieli poświęceniem, okazało się bardzo skuteczną metodą pozyskiwania poparcia wyborców.

Zobacz też: Robert Winnicki: Żydzi przeproście, Żydzi przestańcie kłamać

Były szef izraelskiej dyplomacji przypomina, że w 2016 roku podczas otwierania muzeum poświęconego Polakom ratującym Żydów prezydent Andrzej Duda powiedział, że należy na temat Holokaustu mówić “całą prawdę, czasami zatrważającą i okrutną”.

Niemniej ustawa, którą podpisał Duda, penalizuje debatę o zatrważających i okrutnych prawdach. Jedną z takich prawd jest zamordowanie (…) około 200 tys. polskich Żydów przez swoich nieżydowskich sąsiadów – pisze Ben-Ami, wyjaśniając, że zostało to opisane przez historyka Jana Grabowskiego.

Autor dodaje, że kolejną masakrą jest Jedwabne, a także pogrom w Kielcach.

Oczywiście Polska nie jest jedynym krajem, który kusi opisywanie historii w sposób umniejszający jego winy wobec Żydów i innych (ofiar). Także inne byłe kraje komunistyczne Europy Wschodniej, w szczególności Litwa, Ukraina i Węgry, zaczęły promować nacjonalistyczną narrację cierpienia i oporu. Biorąc pod uwagę to, że wszystkie one były bezsprzecznie ofiarami nazistowskich Niemiec i ZSRR, umniejszenie ich roli w Holokauście nie było bardzo trudne – pisze Ben-Ami.

Przypomina, że również w innych krajach przez wiele lat po wojnie nie chciano przyjąć do wiadomości przypadków współudziału obywateli tych państw w Holokauście. Wskazał, że w Holandii przez lata podtrzymywano mit o bohaterskiej walce w obronie Żydów.

Prawda jest taka, że holenderska biurokracja kolaborowała z nazistami na dużą skalę, a holenderscy obywatele mieli duży wkład w deportację 80 proc. populacji żydowskiej tego kraju do obozów koncentracyjnych – pisze Ben-Ami.

pap.pl

Zobacz też

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY