Premier Morawiecki o unijnym budżecie: – jesteśmy gotowi na kompromis

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ pap.pl

Rozpoczynamy wielkie negocjacje ws. przyszłego unijnego budżetu – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczynającym się nieformalnym szczytem w Brukseli. Szef rządu dodał, że główne cele Polski to wspólna polityka rolna oraz polityka spójności. Podkreślił, że Polska jest gotowa na kompromis.

W Brukseli coraz częściej pojawiają się sygnały, z których wynika, że część krajów negocjujących nowy budżet unijny będzie nalegało na to, aby wypłatę środków uzależnić od stosunku kraju wobec przyjmowania uchodźców. Polski rząd podkreśla, że nie zmienia swej strategii wobec imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki podkreśla jednak, że Polska jest gotowa na kompromis w sprawie budżetu. Dodaje, że kwestią priorytetową pozostaje wspólna polityka rolna oraz polityka spójności. – Polska ma bardzo jasno określone cele. Chcemy, aby te cele, które do tej pory dobrze działały dla Polski, czyli wspólna polityka rolna czy polityka spójności, były kontynuowane – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier wyraził zrozumienie w stosunku do nowych propozycji, przedstawianych przez inne państwa członkowskie, takich jak polityka obronna czy wspólne działania w zakresie migracji i uchodźców oraz pomoc potrzebującym na miejscu. – Wiele z nich bardzo nam się podoba i jesteśmy do nich pozytywnie nastawieni – stwierdził szef rządu. Jednocześnie zaznaczył, że na nowe cele muszą się znaleźć nowe środki w unijnym budżecie.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego, źródłem pozyskania pieniędzy może być m.in. eliminacja rabatów, z których korzystają niektóre państwa członkowskie, a także wyeliminowanie luki w ściąganiu podatku VAT. W całej UE Komisja Europejska określa lukę w podatku VAT na kwotę 155 mld euro. – To jest kwota wyższa niż całoroczny budżet UE, a więc częściowe wyeliminowanie tej luki doprowadziłoby do znaczącego wzrostu dochodów wszystkich państw członkowskich i wzrostu budżetu Unii – wskazywał szef polskiego rządu.

Prezes Rady Ministrów podkreślił także, że Polska jednoznacznie opowiada się przeciwko rajom podatkowym. – W tym kontekście chcemy prowadzenia realnej polityki przez wszystkie kraje członkowskie, by wyeliminować unikanie opodatkowania przez bardzo bogate firmy – mówił.

Premier Mateusz Morawiecki chciałby, aby nowy budżet Unii Europejskiej był dla Polski jak najlepszy i odpowiadał na wyzwania przyszłości, aby można było go przeznaczyć na badania, rozwój i innowacje. Dodał, że budżet musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis i Polska jest gotowa do tego kompromisu.

Źródło: premier.gov.pl

zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY