Do Polski trafią bojowe jednostki Gwardii Narodowej USA

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot, rp.pl/AP

Latem tego roku do Polski trafią bojowe jednostki Gwardii Narodowej USA. Udział gwardzistów w misji NATO jest realizacją koncepcji “total force”, czyli połączenia jednostek czynnych, Gwardii Narodowej i rezerwy.

Jak informuje portal Defence24.pl amerykańska Gwardia Narodowa ma rozmieścić w Polsce zadaniowe grupy bojowe. Obecność wojsk USA odbędzie się w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności NATO. Decyzja Amerykanów świadczy o wzroście roli Gwardii Narodowej w działaniach NATO na wschodniej flance.

O decyzji poinformowały także władze stanu Tennessee – Pierwsza z rotacji kawalerzystów ma pojawić się w Polsce latem tego roku, a kolejna – w marcu 2019 roku. Z komunikatu można się domyśleć, że jednostki pancerno-zmechanizowane z 278 pułku kawalerii pancernej zastąpią więc lub wzmocnią pododdziały regularnej US Army.

Podstawę wyposażenia tej jednostki stanowią kołowe transportery opancerzone Stryker, podczas gdy 278 pułk to jednostka „ciężka” z czołgami Abrams, BWP Bradley, czy haubicami Paladin. Wiadomo, że oba kontyngenty z Gwardii Narodowej będą liczyć około 850 żołnierzy, będą to więc batalionowe grupy bojowe, wspierane przez pododdziały z innych państw NATO, jak Wielka Brytania czy Rumunia.

Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych – formacja typu milicyjnego, mająca wspierać regularną armię USA. 278 pułk jest jednym z pięciu pancernych brygadowych zespołów bojowych, jakie pozostały w Gwardii Narodowej.

 

Defence24.pl
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY