Ukraina: Zniszczono polską tablicę i zamieszczono portret Bandery z napisem “Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Jaworowie w obwodzie lwowskim zniszczono tablicę informującą o tym, że w jej miejscu powstanie pomnik króla Jana III Sobieskiego.

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Została o nim poinformowana policja i konsulat RP we Lwowie – powiedziała w rozmowie telefonicznej Zofia Michniewicz, szefowa oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Jaworowie.

Jak poinformowano media – na ścianie przy której wisiała tablica powieszono zdjęcie Bandery. Tablica została rozbita, a na ścianie, przy której stoi baner, powieszono ogromny baner w czerwono-czarnych barwach, z portretem Stepana Bandery i napisem “Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów” – relacjonowała Michniewicz.

Kamień pod pomnik Sobieskiego został wmurowany i poświęcony już w 2014 roku. Szefowa oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej twierdzi, że pomysł zyskał aprobację lokalnej władzy. U nas nigdy nie było konfliktów na tle narodowościowym – podkreśliła Michniewicz.

Relacje między Ukrainą i Polską ochłodziły się ze względu na spory na tle historycznym. Szef ukraińskiej dyplomacji skrytykował polski parlament za ustawę o IPN i próbę, jak powiedział, pokazania, że Polacy byli „bielsi i bardziej puszyści” od innych.

Obejrzyj:

 

onet.pl
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY